+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Hentbol sporu nedir , hentbol sporu hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hentbol sporu nedir , hentbol sporu hakkında kısa bilgi
  HENTBOL SPORU HAKKINDA BİLGİ

  HENTBOL.jpg

  Kapalı salonda 7, açık alanda 11′er kişilik iki takım arasında, topun elle oynanarak kaleye sokulmasına dayanan spor dalıdır. İlk kez 1927′de İstanbul’da bir açık alan sporu olarak oynanan hentbol, daha sonra yavaş yavaş Anadolu’ya da yayılarak oynanmaya başlanmıştır.

  Ancak Türkiye’de hentbol, voleybol ve basketbol ile birlikte 1942 yılında “Spor Oyunları Federasyonuna” bağlanınca canlanmaya başlamış, ilk hentbol ligi 1942-43 sezonunda İstanbul Hentbol Ligi adıyla kurulmuş ve o yıl Defterdar Takımı şampiyon olmuştur. 1943-44 ve 1944-45 yılları arasında ise Galatasaray şampiyonluğu elinde tutmuştur. 1945′te ilk kez düzenlenen Türkiye Şampiyonası düzenlenmiş, şampiyon da” Kara Harp Okulu”olmuştur.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Çok eski olmayan bir spor olan hentbol sporu, toplamda on iki kişilik iki grup arasında topu ellerle tutarak karşı tarafın kaleye sokulması oyununa denmektedir.
+ Yorum Gönder


hentbol hakkında kısa bilgi,  hentbol ile ilgili kısa bilgiler,  hentbol hakkında bilgi,  hentbol ile ilgili bilgiler