+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Bu yıl 8 sınıfı bitiren öğrenciler diploma alabilecek mi? 8 sınıftan sonra ne olacak? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bu yıl 8 sınıfı bitiren öğrenciler diploma alabilecek mi? 8 sınıftan sonra ne olacak?
  Bu yıl ki 8. sınıfı bitiren öğrenciler diploma alabilecek mi?

  - Hayır. Yasa, yürürlüğe girdiği andan itibaren uygulanmaya başlandığı için, öğrenciler bu yıl 8. sınıftan sonra, diplomasını alıp, eğitimi bırakamayacak; liseye devam etmek zorunda olacak.
  Orta kısmı bitiren öğrenciler sınav ile öğrenci alan Anadolu ya da fen liselerine, düz liselere, mesleki ve teknik liselere ya da imam hatip liselerinden birine devam etmek zorunda olacak. İmam hatip ortaokullarında okuyan öğrenciler, imam hatip liselerinden başka bir liseye devam edebilecek. Kademeler arası geçişlerde öğrenciler, durumlarını belgeleyen sertifikalar alacak. Diploma, 12 yıllık eğitimin sonunda verilecek.

  7- SBS kaldırıldı mı?

  - Bu sene SBS’ye girecek öğrenciler için uygulamada bir değişiklik yapılmayacak. Bu yıl 8. sınıfta okuyan öğrenciler yine SBS’ye girecek. SBS sonuçlarına göre öğrenci alan ortaöğretim kurumlarından herhangi birine yerleşemeyen öğrenciler ile bu sınava katılmayan öğrencilerin tamamı da tercihleri doğrultusunda istedikleri ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptıracak. Yani öğrenci, ‘SBS’yi kazanamadım’ diye ortaokuldan sonra okulu bırakamayacak; Anadolu ve fen liseleri gibi SBS ile öğrenci alan okullar dışında bir okula kaydını yaptıracak.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Yeni eğitim sistemi ile birlikte artık veliler istedikleri zaman çocuklarını okuldan alma gibi bir seçenekleri olmayacak yeni sistemle sekizinci sınıftan sonra liseye devam etmek zorundadırlar.
+ Yorum Gönder