+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda ispanya boğa güreşleri nerede yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  ispanya boğa güreşleri nerede yapılır
  BOĞA GÜREŞLERİ HAKKINDA BİLGİ

  boğa güreşleri nerede.jpg

  İspanyolların millî sporudur. İspanya`dan başka Portekiz`de, Fransa`nın bazı güney şehirlerinde, Güney Amerika`nın bazı memleketlerinde yapılmakta olan boğa güreşi, Roma İmparatorluğu zamanından kalmıştır. İlk zamanlarda yalnız aristokratların bir çeşit av eğlencesi olan bu spor, sonraları umumî yerlerde ve boğa ile güreşmeyi kendisine meslek edinen kimseler tarafından yapılmaya başlanmıştır.

  Vahşi ve çetin bir spor olan boğa güreşi, bugün içine çok sayıda seyirci alabilecek olan ve özel olarak yapılan boğa güreş meydanlarında oynanır. Plaza de toros adı verilen bu meydanlar , üstü açık yuvarlak bir amfiteatr`dan ibarettir. Güreş bunun ortasında bulunan kumlu alanda yapılır.

  Hayvan hakları savunucuları, boğa ve atların acı çekmesine neden olan bir kan sporu olduğunu ileri sürerlerken, Boğa güreşini destekleyenler, resim, dans ve müzik ile aynı düzeyde, tam olarak geliştirilmiş kültürel açıdan önemli bir gelenek ve bir sanat formu olduğunu öne sürerler. Kendi türünün en büyük mekanı 48.000 kişilik kapasitesiyle, Mexico City’de Plaza Meksika ve en eski ilk 1765 yılında ilk boğa güreşleri için kullanılan Sevilla’da İspanya La Maestranza arenasıdır.

  Boğa güreşi, bütün güreşçilerin alana merasimle girişiyle başlar, özel surette yapılmış elbiseleri olan bu oyuncular güreş alanını gezdikten sonra oyun başlar.Özel suretle yetiştirilmiş çok azgın olan boğa alana bırakılır. Bu boğayı öldürmekle görevli olan matador kırımızı pelerinini hayvana doğru savurarak yaptığı türlü oyunlarla hayvanı oyalar ve fırsatlardan istifade ederek elindeki kılıcı hayvana batırır. Oyun boğanın bu şekilde ölmesiyle son bulur.

  Bu oyunda bazen boğanın oyuncuları öldürdüğü de görülmüştür.
 2. DİLAN
  Üye

  Başta İspanyolların önem verdiği boğa güreşleri İspanya dışında bir kaç ülkede daha yapılan bir spordur. Büyük bir merasimle başlanan spor giyim başta olmak üzere baştan sona itina gösterilmektedir.
+ Yorum Gönder


boğa güreşi,  ispanya boğa güreşleri,  boğa güreşleri,  ispanya boğa güreşi,  boğa güreşleri nerede yapılır,  boğa güreşi nerede yapılır