+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dolmabahçe sarayının mimarı kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dolmabahçe sarayının mimarı kimdir
  Dolmabahçe Sarayının Mimarı Hakkında Bilgi


  dolmabah-e-saray-.jpg

  Avrupa saraylarının anıtsal boyutlarına özenilerek yapılan Dolmabahçe Sarayı, değişik biçimlerin, yöntemlerin öğeleriyle donandığından belirli bir biçemi bağlanamaz. Büyük bir orta yapıyla iki kanattan oluşan planında, geçmişte mimari açıdan işlevsel değeri olan öğelerin farklı bir anlayışla ele alınarak süsleme amacıyla kullanıldığı gözlemlenir.

  Dolmabahçe Sarayı'nın kendine has, belirli ekollere giren bir mimari biçemi olmamasına karşın Fransız Baroku, Alman Rokokosu, İngiliz Neo Klasizmi, İtalyan Rönesansı karışık bir şekilde uygulanmıştır. Saray, batı anlayışıyla çağdaşlaşma çabaları içinde bulunan toplumun sanatta da batının etkisi altında kalarak, Osmanlı saray gereksinimlerini de dikkate alıp, o asır bünyesinin sanat atmosferi içinde yapılmış bir eserdir. Nitekim, 19. yüzyıl köşk ve saraylarına dikkat edildiğinde onların, içinde yaşanılan yüzyılın sanat olaylarına değil, toplumun ve tekniğin gelişmesini de anlattığı farkedilebilir
 2. DİLAN
  Üye

  Osmanlı Devleti mimarisinde farklı bir yapı ile yapılmış olan dolma bahçe sarayı Avrupa mimarisine özenerek ve Osmanlı mimarisinden uzak bir anlayışla yapılmıştır.
+ Yorum Gönder