+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünya üzerinde yaşayan farklı renklerdeki insanlar nelerdir ve benzer yönleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünya üzerinde yaşayan farklı renklerdeki insanlar nelerdir ve benzer yönleri
  FARKLI RENKTEKİ İNSANLAR İLE İLGİLİ BİLGİLER


  9u6w.jpg

  Dünyada var olan en güçlü ve saygın varlık insandır. Yaratıcı insanları tek bir şekilde yaratmamıştır. Her biri farklı özelliklere sahip çeşitli insan ırkı vardır. Yeri gelmişken kısaca ırk sözüne bakalım; Bu kelime bir insanın sahip olduğu özellikleri tanımlamak için kullanılan bir tanımdır. Örneğin bir insanın sahip olduğu boy,deri rengi gibi fiziksel özellikler bu özelliklerdendir. Dünya üzerindeyaşayan insanların kaç çeşit ırka ayrıldığı konusunda ayrıntılar için yazımıza bir göz atın  Irk, insan türünün belli başlı ve devamlı çeşitlerini tanımlamak için kullanılan deyimdir. Herkesin bildiği gibi, yeryüzünde birbirinin tamamen eşi iki insana rastlamak olanağı yoktur. Fakat insanların hepsi birçok bakımdan benzerlik gösterirler.

  Halen dünyada yaşayan yaklaşık olarak 3.000.000.000 (3 milyar)ı aşkın insanı belirli ırk guruplarına ayırmak güçtür. Ancak genel bir bakışla insanların % 43 ünün sarı, % 33 ünün beyaz, %24ünün de siyah ırka mensup olduğu anlaşılır. Başka türlü söylemek gerekirse,dünya nüfusunun 3/2 sini “renkli” insanlar meydana getirmektedir.

  Kafatası Yapısına Göre Irklar

  Irkların ayrımında iki esas daha doğrusu iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan biri, insanların deri ve saç yapısına göre, öteki de kafatası yapısına bakılarak ırk guruplarına ayrılmasıdır. Kafatasına göre gruplandırmada, kafanın tepeden bakıldığı zamanki görülüşü esas tutulur. Kafatası yapısı esas tutularak yapılan gruplandırma üç sınıftan oluşur:

  1 ) Dolikosefal (uzun kafa)

  2) Brakisefal (kısa kafa)

  3) Mezosefal (orta kafa)

  Kafatasının uzunluğu 100 ise genişliğe oranı 75’ten aşağı olan tipteki kafalara “dolikosefal” (yâni uzun kafa), oran 80’den yukarı ise “brakisefal” (yâni kısa kafa), bunların ortalaması olan gruba da “mezosefal” (orta kafa) adı verilir.

  Dünyada Yaşayan İnsan Tipleri

  Irklara göre ayrılıklar, kafa yapısı, yüz, dudaklar ve gözler, boy, saç ve deri rengi karakteristikleriyle kendini belli eder. Dünyada yaşayan belirli insan tiplerini şöylece sıralayabiliriz:

  1. Australoid -Avustralya yerlileri ve Hindistan’ın güney kesimlerinde yaşayanlar bu guruba girerler. Saçlar dalgalı, burun düz ten rengi koyudur. Çene yapısı çıkıktır.

  2. Negroid -Negro (zenci) ırkın en belirgin karakteristiği tenin rengi, saçın kıvırcıklığı, burnun yassılığıdır.

  3. Mongoloid -Moğollar, Çinliler,Japonlar, Eskimolar ve Kırmızıderililer bu ırk gurubuna girerler. Saçları siyah, elmacık kemikleri çıkık, gözkapakları şişkincedir.

  4. Nordik -Uzun boylu,sarışın, genellikle mavi gözlü olurlar. Kuzey Avrupa kökenlidir. Sonradan bütün dünyaya yayılmışlardır.

  5. Akdeniz Gurubu -İskoçya’dan İtalya’ya Kuzey Afrika’dan Hindistan’a kadar olan çevrelerde yaşayanların büyük bir kısmı bu guruba girer. Orta boylu, uzun başlı, dar yüzlü ve koyu renk gözlü olurlar.

  6. Alpin Tip - Kısa boylu, geniş başlı ve düz saçlıdırlar. Fransa’da, Orta Avrupa’da ve Rusya’da yaşayanların büyük bir bölümü bu tipe dahildir.

  İskelet Yapısına Göre Irklar
  Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan, çok sayıda insan ırkı bulunuyor. Irkların birbirinden ayrılmasında ve tanımlanmasında, çeşitli gen sistemleri ve morfolojik özellikler kullanılıyor. Carleton Coon’a göre, insanlar iskelet yapısına göre 5 temel ırka ayrılıyor. Tüm diğer ırkların da, bu ırkların birbiriyle melezleşmesinden ortaya çıktığı kabul ediliyor.

  1. Kafkas ırkı (Caucasoid): Kafkasya, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Hindistan bölgesini kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında düz yüz, yüksek alın, ince dudaklar, dar ve öne çıkık burun, dalgalı saç, yüz ve vücutta yüksek kıl oranı, beyaz-kahverengi arası cilt rengi sayılıyor.

  2. Moğol ırkı (Mongoloid): Çin, Japon, Eskimo, Ainu ve Amerika yerlilerini (kızılderilileri) kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında sarı deri rengi, yüz ve vücut kıllarında seyreklik, yuvarlak yüz, çıkık çene kemikleri, az gelişmiş kaş kemerleri, basık burun ve yüz, kısık gözler, şişkin göz kapakları, düz siyah saçlar sayılıyor. Bir diğer belirgin özellik, erkek ve kadınların dış görünüşlerinin, diğer ırklara kıyasla daha fazla birbirine benzemesi.

  3. Kongo ırkı (Congoid): Zencileri ve Afrika pigmelerini (kısa boylu ırkları) kapsıyor. Karakteristik özellikleri çok koyu deri rengi, kıvırcık saçlar, seyrek kıllılık, dar bir baş, ileriye çıkık üst çene, geniş burun, kalın dudaklar, az gelişmiş çene ve dar kalça kemeri.

  4. Capoid ırk: Congoidler dışındaki Afrika ırklarını kapsıyor. Çok uzun boy, kahverengi-siyah arası deri rengi ve özellikle kadınların kalçalarında yüksek oranda yağ toplanmasıyla karakterizeler. Bu ırkın en tipik örneği de Buşmanlar.

  5. Avustralya ırkı (Australoid): Avustralya başta olmak çevre adalarda yaşayan ırkları kapsıyor. Çok farklı coğrafyalarda yaşamaları nedeniyle ortak özelliklerini saymak diğer ırklara göre daha zor. Ancak, açık deri rengi ve geniş burun, en temel tanımlayıcı özellikleri.
 2. DİLAN
  Üye

  Kuranı kerimde insanların yaratılışı ile ilgili bilgi verilmiştir. İnsanların topraktan ve toprağı farklı yerlerden ve farklı çeşitlerden toplayarak insanın yaratıldığına değinilmiştir.
+ Yorum Gönder


farklı renkteki insanlar,  dünyaki farklı insan resimleri,  farklı deri rengine sahip insanlar hangi özellikleri benzerdir