+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Bilgisayarların Faydaları ve Zararları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilgisayarların Faydaları ve Zararları Nelerdir
  Bilgisayarların Faydaları ve Zararları Nelerdir, Bilgisayarın yararları

  BİLGİSAYARLARIN YARARLAR VE ZARARLARI HAKKINDA BİLGİ


  bilgisayar.jpg

  Bilgisayarın herkes açısından yararları olduğu gibi zararları da vardır. Bilgisayardan yeteri kadar yani aşırıya kaçmamak şartıyla faydalanırsanız hiçbir zararını görmezsiniz. ama saatlerce hatta tüm gün boyunca bilgisayarın başında iseniz bilgisayarın zararları bölümüne dahil olmuş gruba giriyorsunuz demektir.
  Peki bilgisayarı aşırı kullanmanın ne tür zararları olabilir ?

  Norwich City College Profesör Jack Sanger’ın araştırmasında 100 ilkokul çocuğuna çeşitli türlerde bilgisayar oyunları oynanması sağlanmış. Strateji, Fps, Advanture, şiddet içerikli oyunlar dahil olmak üzere bir çok oyunu oynayan çocuklarda özellikler aileleriyle iletişim kuramama sorunu ortaya çıktığı gözlemlenmiş.

  Bilgisayarın diğer zararlarınıda şu şekilde sıralayabiliriz.
  İçedönüklük
  adapte olamama
  sosyal olamama vb.

  Bilgisayarın yararları Nelerdir kısa faydalı bilgi?

  Aşırı kullanılmadığı sürece bilgisayar çok faydalıdır.
  Çeşitli bilgisayar oyunlarından ingilizce kelime bilginizi geliştirebilirsiniz.
  Satranç, bilardo, sudoku vb zeka oyunları ile düşünce yapınızı geliştirebilirsiniz
  .
  Özellikle çocuklar derslerinde başarılı olabilecek bir çok nitelikli bilgiyi bir kaç arama yaparak bulabilmekte ve teknolojiyi yakından takip edebilme imkanları internet bağlantısına sahip oldukları sürece mümkün olabilmektedir.

  Özet olarak bilgisayarın yararı olduğu kadar aynı oranda bilgisayarın zararı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bilgisayarı kullanma sürenizi iyi hesaplayın tüm gün bilgisayar başında geçiren biri iseniz şunları yapmayı deneyin. “çeşitli hobiler, sosyal aktiviteler, aile ile vakit geçirme, arkadaşlar.

  Şimdide bilgisayarın özellikle çocuklar üzerindeki iyi ve kötü yönleri etkileri nelerdir ?

  Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Yararları nelerdir


  Bilgisayar; çocukların yaşadıkları deneyimlerini yönlendirmelerine, hızlarını ayarlamalarına ve kendilerini rahat hissettikleri zorluk derecesini seçmelerine yardımcı olur.

  Çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma, yazma, seçme, sınıflandırma vb.) kullanmalarını sağlar.

  Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir.

  Çocuklar, bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça, teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum geliştireceklerdir. Bu da onların gelecek yaşamlarında önemli bir rol oynayacaktır.

  İyi eğitim yazılımları; çocukların temel becerilerini -okuma, yazma gibi- geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, daha üst düzeyde neden-sonuç ilişkisini anlamalarında, üst düzey problem çözme, yaratıcı düşünme gibi becerilerini geliştirmelerinde de etkili olabilir.

  Bilgisayarlar özel durumu olan çocuklar için de yararlar sağlamaktadır. Bilgisayarların duyma, konuşma, motor gelişimi konularında sorunları olan çocuklar için oldukça yararlı olduğu gözlenmiştir. Bu tür çocuklar özellikle bilgisayarların; ihtiyaca göre hızının ve fonksiyonlarının ayarlanabilmesi, öğrenmesini bekleme konusunda sabırlı olması özelliklerinden yararlanırlar. Bilgisayarlar, bu tür çocukların kendilerine olan güven ve saygılarını geliştirir ve gerçek dünya ile bütünleşmelerini kolaylaştırır

  2. Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları bilgiler

  Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek gerekir. Aşağıda bilgisayardan kaynaklanabilecek bazı olumsuz durumlar verilmiştir:

  Eğer bilgisayardaki yazılım programı (software) çocuğun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir.

  Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.
  Özetle, bilgisayar ve internet kullanımının olumsuz etkilerini yok etmek için, ebeveynlerin yakın denetimi ve kontrollü yönlendirmesinin şart olduğu söylenebilir.

  Çocukların Hayatında Bilgisayarların Yeri Neler Olmalıdır ?

  Bilgisayarların birçok yararları olduğu ve ebeveynler tarafından kullanımının denetlendiği düşünülürse, bu teknolojinin çocukların gelişiminde olumlu bir etkisi olduğu söylenebilir. Ancak bilgisayarların, çocuğun ihtiyaç duyacağı tüm deneyimleri sağlayamayacağı, aşırı kullanımı durumunda çocuğu sosyallikten uzaklaştırıp çevreden koparabileceği unutulmamalıdır.

  “Bilgisayarın; resim, kum, su, kitap, yazma materyalleri gibi çocukluk döneminin vazgeçilmez materyallerinin sadece destekçisi” olduğu daima akılda tutulmalıdır. Başka bir deyişle, bilgisayar okuma, problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmek için bir araçtır. Kum, yap boz ve boyama kalemleri ile yaşanan somut deneyimlere, bilgisayar değişik bir boyut katar. Yine de çocuğun bu deneyimleri akran ve arkadaşlarıyla yaşamasının önemi unutulmamalıdır.

  Gözlemlere göre çocuklar diğer oyunlar ve bilgisayar ile geçirecekleri zamanı anlık ilgilerine göre ayarlamaktadırlar. Küçük çocuklar genellikle bilgisayarın karşısında 15 dakikadan fazla oturmamakta, günde birkaç kezden fazla bu aktiviteleri Bu bilgilere dayanarak bilgisayarın akılcı bir biçimde kullanıldığı zaman çocuklar için yararlı olabileceği söylenebilir. Çocukları bilgisayar başındayken onlara yol gösteren, yardımcı olan veliler çocuklarının güvende olduğundan emin olabilirler.
 2. Mesport
  Moderators

  Bilgisayarın yararları

  Bilgisayar bilgiye ulaşmaya kolaylaştırır.Bilgiye hızlı ulaşmayı sağlar.Bilginin kolay yayılmasını sağlar.Okur yazarlığı arttırır.Dünyanın her yeri hakkında bilgi edinmemizi sağlar.Film, Müzik, Video, Oyun vb. içerikler sayesinde eğlenceyi ayağımıza kadar getirir.Büyük bir yer olan dünyayı küçük bir yer haline getirir. (iletişimi kolaylaştırır)Günlük hayatta çok uzun vakit alacak işlemleri kısa sürede yapabilmemizi sağlar.İnsanoğlunun günlerce uğraşarak ulaşabileceği sonuçlara kısa çalışmalarla ulaşmamızı sağlar.İnsanlara kendini ifade etme şansı tanır.,Öğrenciler için bilgi ve iletişim kaynağı olur.Ev hanımları için vakit geçirme aracı.Çok uzaktaki kişilerle yüksek ücretlerle konuşmak yerine ücretsiz saatlerce görüntülü görüşmeleri yapma olanağı tanır.Ticarettede insanlara ulaşma konusunda oldukça yararlıdır.Bilgisayar doğru kullanıldığında bu gibi daha birçok faydası vardır. Ancak, sadece bilgisayarla yaşamak ve onu hayatımızın odak noktası haline getirmek beraberinde yarardan çok zarar getirebiliyor.
+ Yorum Gönder


bilgisayarın yararları ve zararları,  bilgisayarın programlarının faydaları neler,  bilgisayarın zararı,  bilgisayarın faydaları ve zararları nelerdir ingilizce,  bilgisayarın yararları,  ingilizce bilgisayarın yararları vikipedi