+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Gıda Sanayiinde Kullanılan Boyar Maddeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gıda Sanayiinde Kullanılan Boyar Maddeler
  BOYAR MADDELER HAKKINDA BİLGİ


  Boyar Maddeler.jpg

  Gıda sanayide kullanılan boyar maddeler, gıda sanayide kullanılan boyar maddeler zararları, boya sanayiinde kullanılan boyar maddeler,boya sanayinde kullanılan boyar maddeler nelerdir,gıda sanayiinde kullanılan boyar maddeler nelerdir,gıda sanayinde kullanılan boyar maddeler,gıda sanayisinde kullanılan boyar maddeler hakkındaki bilgiler.

  Eritrosin : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında bazı yan etkileri vardır. Birkaç olayda hiperaktiviteyi yükselttiği rapor edilmiştir, mutajenlerle bağlantılı olma olasılığı vardır. Eritrosin güneş ışığına duyarlılığı ile insanlarda ışığa duyarlılığın yükselmesine neden olur. Eritrosinin yüksek konsantrasyonları iyot metabolizmasıyla zarar verir.

  Parlak siyah BN : Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır, ve astım semptomlarını yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Bağırsaklarda, bakteriler tarafından zararlı bileşenlere dönüştürülebilir, bu nedenle ADI’li çok düşük ve kullanımı sınırlıdır.

  Aslında çevremizde ucuz olduğu için satın aldığımız ve sağlığımızı tehlikeye atabilecek kimyasallar içeren o kadar çok ürün var ki! Size zarar vereceğini hiç düşünmediğiniz kıyafetinizden bulaşan azo boyar madde; bebeğinizin yemek yediği tabaktan yayılan kurşun ve kadmiyum ve çocuklarımızın en sevdiği oyuncaklara, plastik eşyalarda bulunan kimyasallar, sağlığımız açısından büyük tehlike oluşturuyor. Ayakkabıda, duş perdesinde, mikserde, pire tasmasında, su şişesinde… Denetlenmeyen her üründe sağlığımızı tehdit eden bir kimyasal bulunuyor.

  Havayı, toprağı, su kaynaklarını, en önemlisi de canlı yaşamını tehdit eden endüstriyel kimyasalların başında kurşun, kadmiyum, cıva ve krom gibi toksik ağırlıklı metaller bulunuyor. Zehirleyici etkileri gunceldir.com sebebiyle bu metallerin kullanımı sınırlandırılmıştır. Formaldehit, azo boyar maddeler, disperse boyalar ve metal aksesuarlarda kullanılan nikel gibi kimyasal maddeler de cilde temas sonrası nüfuz ederek alerjik reaksiyonlara sebep oluyor.

  Azo boyar madde: Kanserojen etkili.

  Kanserojen-alerjik boyar madde tespiti: Bir kısmı kanserojen olup çoğu alerjiktir.
 2. DİLAN
  Üye

  Çeşitli gıdalarda kullanılmakta olan boyalar gıdalara kendi rengi dışında farklı renkler verilmektedir. renkleri ile canlılık kazandırılarak insanın iştahını açmasına rağmen aslında boya içeren ürünler zarar vermektedir.
+ Yorum Gönder


gıda sanayiinde kullanılan boyar maddeler,  boya sanayiinde kullanılan boyar maddeler,  gıda sanayinde kullanılan boyar maddeler,  gıda sanayiinde kullanılan boyar maddeler nelerdir,  boya ve gıda sanayinde kullanılan boyar maddeler,  gıda sanayide kullanılan boyar maddeler