+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Cezayirin Bitki Örtüsü Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Cezayirin Bitki Örtüsü Nedir
  CEZAYİR'İN BİTKİ ÖRTÜSÜ HAKKINDA BİLGİ


  cezayirin-bitki-rt-s-nedir.gif

  Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Afrika'da ülke, Afrika'nın en büyük ülkesi. Cezayir'in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada "adalar" anlamına gelir.

  Ülkenin kuzey bölgesinde Akdeniz iklimi, güneyinde ise çöl iklimi hakimdir. Deniz kıyısındaki yerleşimlerde kış ortalama sıcaklığı 8 ila 15 °C iken Mayısta 25 °C'a yükselir ve Temmuz-Ağustos aylarında 28 ila 30 °C ortalamaya ulaşır. (Skikda'da 28 °C, başkent Cezayir'de 29,5 °C)

  Ortadaki Kabile dağlarında ve yaylalarda kışın ortalama sıcaklık 8 °C civarındadır ve -7 °C'a kadar düşer. Kışın bu bölgeye kar yağar. Yazın ise sıcaklık 30 ila 38 °C'a kadar yükselir. (Konstantin'de 36 °C)

  Güneydeki Sahra bölgesinde kış sıcaklığı 15 ila 28 °C iken yazın 40 ila 45 °C'a yükselir.

  Denize yakın kesimde tarıma elverişli alanlarda başta zeytin gibi Akdeniz iklimi bitkileri yetişir. Cezayir, bakla tarımında dünya 1.si, incirde 5.si, hurmada 6.sı, kayısıda 9.su, bademde 10.su gelir, buna karşın tarım ürünlerinin büyük kısmını ihraç edemez.
 2. DİLAN
  Üye

  Cezayir, çeşitli bitki örtüsüne sahip bir ülkedir. Kuzeyinde Akdeniz iklimi hakim iken güneyinde çöl iklimi görülen bu ülkede orta kesimler ise bu iki iklimin arasında kalmış kış aylarını aşırı soğuklara bırakmaktadır.
+ Yorum Gönder


cezayirde yetisen en cok yetisen tarim urunleri nelerdir