+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Fotosentez nedir, Fotosentez Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fotosentez nedir, Fotosentez Hakkında Kısa Bilgi
  Fotosentez nedir kısaca bilgi..

  Klorofili bulunan tüm canlılar fotosentez yapar, bitkilerin sadece yeşil kısımlarında gerçekleşir çünkü klorofil bitkilerin sadece yeşil kısımlarında vardır. Fotosentez solunumun tam tersidir. Fotosentez sayesinde havada ki oksijen dengeleri tamamlanır.

  Fotosentez ned.jpg

  Bitkiler organik maddelerle beslenmektedir. Tüm bitkiler kendi besinlerini kendileri üretirler. Bu organik maddeleri, üretmek için gerçekleştirdikleri işlemede “FOTOSENTEZ” adı verilir. 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Fotosentez Nedir

  Bitkiler organik maddelerle beslenmektedir. Tüm bitkiler kendi besinlerini kendileri üretirler. Bu organik maddeleri, üretmek için gerçekleştirdikleri işlemede “FOTOSENTEZ” adı verilir.

  Fotosentez, bitkileri diğer canlılardan ayıran en önemli özelliktir. Fotosentez işlemi, bitkilerin yapraklarında bulunan “klorofil” adını verdiğimiz yeşil pigmentlerdir. Klorofil, bitkilerin güneş enerjisini emmesinde çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü, fotosentez olayının başlangıcı için, güneş enerjisine ihtiyaç duyulur.

  Bitki hücrelerini, insan ve hayvan hücrelerinden ayıran en büyük özellik ise, hücrelerin güneş enerjisini direk olarak kullanabilen yapıda olmasıdır. Bu hücreler sayesinde, bitkiler güneş enerjisini, besin enerjisine çevirirler ve kendi bünyelerinde depolarlar. Fotosentez olayının gerçekleşmesi için, ışık ve ısı temel şarttır. Bu yüzden hiçbir bitki ışık (güneş) olmadan yaşayamaz. Çünkü fotosentez yapamayacakları için, kendi besinlerini üretemezler.

  Güneş enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren bitkiler, bunu nişasta olarak depolarlar. Nişasta çok büyük bir enerji kaynağıdır. Ve bitkiler bu enerjiyi, büyümek ve gelişmek için kullanırlar.
  Fotosentez olayı kısaca şu şekilde formülize edilebilir;

  Güneş Enerjisi + Karbondioksit + Su = Glikoz (şeker)

  Buradan da açıkça anlaşılacağı gibi, Fotosentez olayı bitkiler için ne kadar gerekli ise, dünyada yaşayan tüm canlılar için o kadar gereklidir. Çünkü bitkiler, besin üretmek için karbondioksit kullanırlar.

  Yani bizim soluduğumuz havayı temizlerler. Evrende her şey inanılmaz bir zincir şeklinde birbirine bağlıdır. Ne insanlar bitkiler olmadan yaşayabilir, nede hayvanlar. Bitki yoksa, hayatta yoktur.

  Bu yüzden doğamızı sevelim ve daha güzel bir doğa için el ele savaşalım!
  Aşağıda gördüğünüz resimde fotosentez olayı çok güzel bir biçimde açıklanmıştır

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Fotosentez nedir kısaca anlatım

  Bitkiler organik maddelerle beslenmektedir. Tüm bitkiler kendi besinlerini kendileri üretirler. Bu organik maddeleri, üretmek için gerçekleştirdikleri işlemede “FOTOSENTEZ” adı verilir.
  Güneş Enerjisi + Karbondioksit + Su = Glikoz (şeker)

 4. Muhammed
  Özel Üye
  Fotosentez bitkilerin yaprakları sayesinde solunum gerçekleştirmesi olayına denir. Fotosentez ile bitkiler havadaki kirli oksijeni çeker ve temiz oksijen verirler. Fakat gece saatlerinde bitkiler yaptıkları bu işlemin tam tersini yaparlar.

+ Yorum Gönder


fotosentez nedir,  fotosentez,  fotosentez nedir kısaca ,  fotosentez hakkında kısa bilgi,  fotosentez nedir kısa bilgi,  bitkilerde fotosentez