+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda son 10 yılın en önemli buluşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  son 10 yılın en önemli buluşları
  EN ÖNEMLİ BULUŞLAR İLE İLGİLİ BİLGİ


  apple-ipad.jpeg

  1. Apple iPod

  iPod, Apple firması tarafından çıkartılan bir sabit disk veya flash tabanlı dijital müzik çalarlardır. Apple ilk iPod’unu 2001 yılında çıkardı. MP3 formatında, içinde bin şarkıyı depolayabilen bu ürün çıktığında elektronik piyasasında devrim oldu. iPod’un şu anda iPod Classic, iPod Touch, iPod Nano ve iPod Shuffle modeli bulunu
  yor.

  Apple’ın iTunes yazılımı iPod ve bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Yazılım Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Apple’ın yazılımı olan iTunes’ü kullanmak istemeyenler için açık kaynak kodlu programlar bulunmaktadır. iTunes ve alternatif programlarla iPod ve bilgisayar arasında resim, video, müzik iPod oyunları, kişi listesi, e-posta ayarları, internet sık kullanılanları ve takvim etkinlikleri alışverişi yapmak mümkündür. 2008 yılında 173, 000, 000 iPod satılmıştır ve bu rakam iPod’u tarihte en çok satan dijital medya oynatıcı yapmıştır.

  2. İnfoskop

  İnfoskop, herhangi bir sokak tabelasının görüntüsünü kaydederek kablosuz bir ağ üzerinden uzaktaki bir bilgisayara gönderen bir araç. Bu bilgisayar yabancı dildeki bir metni tercüme ederek 15 saniyeden kısa bir sürede kullanıcıya geri dönüyor. İnfoskop’un mucidi ise İsmail Hacıoğlu adında bir Türk.

  3. Facebook


  Facebook, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. Facebook ismini “paper facebooks”dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur. Harvardlı Mark Zuckenberg’in ardaşlarıyla iletişim kurması için, 4 Şubat 2004’te kurduğu Facebook, günümüzde sosyal medya ağlarının en önemlilerinden biri. İlk kurulduğunda yalnız Harward’lı öğrencilere hizmet veren site, daha sonra Boston civarındaki okulları ve iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsad
  ı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm okullar facebook’da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. 250 milyondan fazla üyesi bulunan Facebook’un yüzde 1,6’lık hissesi için Microsoft, 2007 yılında 240 milyon dolar ödedi.

  Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch’a göre; A.B.D.’deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85′inin Facebook2da bir hesabı bulunmaktadır. Teknik açıdan ise Facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.

  4. Wi-Fi


  ‘Wireles Fidelity’ kelimelerinin kısaltması olan Wi-Fi kablosuz bağlantı anlamına geliyor. Wi-Fi dizüstü bilgisayarlar, PDAlar ve diğer taşınabilir cihazların yakınlarındaki kablosuz erişim noktaları aracılığıyla yerel alan ağına bağlanabilmesini sağlar. Bağlantı, kablosuz erişim noktaları ve cihazın ortak desteklediği, IEEE 802.11 protokolüne bağlı olarak 2.4 GHz veya 5 GHz radyo frekansında gerçekleştirilirİlk kez 2000 Ocak’ta kullanılan teknoloji, kısa sürede yaygınlaştı. ABD’de bilgisayar kullanıcılarının yüzde 40’ı bu sistemi tercih ediyor.

  Wi-Fi bağlantısı lisans gerektirmeyen frekanslarda çalışır, ağ için kablolama gereksinimi yoktur, böylece kablo çekilemeyecek binalarda veya binalar arası bağlantılarda kolaylık sağlar, diğer kablosuz çözümlere göre çok daha ucuz ve kolay alınıp kurulabilir, birden çok kablosuz erişim noktası kullanılan ağlarda kablosuz dolaşım ile kablosuz iletişim kesilmeden bir erişim noktasından diğerine geçiş yapılabilir, globaldir; Wi-Fi özelliğini taşıyan her ürün dünyanın her yerinde aynı şekilde çalışır.

  5. Apple iPhone

  iPhone, Apple‘ın gelişmiş müzik çalar ve İnternet bağlantısı özellikleri bulunan cep telefonudur. Ürün bluetooth, wi-fi, edge ve dört bant sistemlerini barındıran bir tür ipod olarak tasarlanmıştır. Tamamen dokunmatik ekrandır, sensörlerle donatılmıştır
  . Apple’ın 9 Ocak 2007’de piyasaya sunduğu gelişmiş müzik çalar ve internet bağlantısı özellikleri bulunan çok fonksiyonlu cep telefonu, kısa sürede 30 milyondan fazla sattı. iPhone 3G, Türkiye’ye bir GSM operatörü tarafından satışa sunulmak üzere 2008’de getirildi. iPhone’da OS X çalışıyor. Bu masaüstü kalitesinde uygulama ve ağ yönetimi anlamına geliyor. OS X de kullandığınız her tür medya oynatma ve grafik kalite mevcut.

  6. Ginger (Segway)

  Dean Kamen tarafından icat edilen ve halk arasında Ginger adıyla bilinen Segway, 29 kilogram ağırlığında elektrikle çalışan tek kişilik bir tür scooter
  . Bu tek kişilik taşıt, bilgisayar donanımı sayesinde aracın kullanıcısına otomatik olarak uyum sağlıyor ve saatte 27 kilometre hızla gidebiliyor. Bir arabadan farklı olarak Segway sadece iki tekerleğe sahip olmasına rağmen kendi başına dik durabilmektedir.

  Segway ile araba veya bisikletle gidemeyeceğiniz her yere gidilebilir; buna birçok dükkanın içi, ofis binaları, işyerleri, havaalanları, asansörler ve trenler dahildir. Aslında 8 km’lik kısa sürüşler için ideal olmakla beraber, Segway’nin pil ömrü arazi, yük ve sürüş biçimine bağlı olarak yaklaşık 24 mil/38 km yol alabilecek kapasitedir. Segway son derece eğlenceli bir sürüş sağlamanın yanı sıra günümüz dünyası için tasarlanmış ciddi bir ulaşım aracıdır.

  7. Google Earth

  Google Earth, Google Labs tarafından satın alınan Keyhole adlı şirketin geliştirdiği bir bilgisayar yazılımıdır. Bu yazılım sayesinde tüm Dünya’nın uydularından çekilmiş değişik çözünürlükteki fotoğrafları, dünyadaki şehirlerin büyük bir bölümünün ayrıntılı görüntüleri izlenebilir. Yazılımda, koordinatları verilen noktaya ulaşmak mümkündür
  . Yazılım halkın kullanımına ilk açıldığı günden itibaren ulusal güvenlik anlamında açığa neden olabileceği ve kişisel özel hayatı ortaya döktüğü gerekçesi ile tartışmalara neden olmuştur.

  8. Kablosuz Kulaklık

  2002 yılı içerisinde geliştirilen iletişim teknolojileri içerisinde en büyük ilgiyi gören buluş kablosuz cep telefonu kulaklıkları oldu. Bluetooth teknolojisinin ürünü kablosuz kulaklıklar Motorola, Nokia, Sony Erricson ve Jabra gibi markalar tarafından üretilerek pazara sunuldu. Bluetooth teknolojisi kısa mesafeler içerisinde çalışan farklı sayısal araçları birbirine bağlıyor ve bu özelliğiyle gelecek vaadediyor.

  9. Blu-Ray Yazıcı

  Tayvan’ın bir numaralı mobil telefon ve bilgisayar teçhizatı üreticisi BenQ, 2006 yılında yüksek hacimli DVD depolama imkanı tanıyan yeni Blu-Ray sistemini kullanabilen optik disk yazıcıyı piyasaya sürdü. Blu-Ray ve HD DVD, DVD boyutlarındaki diske 50 gigabyte bilgi yazılmasına olanak sağlıyor.

  10. Gömlek Cebine Sığabilen Laptop

  Alışılagelmiş dizüstü bilgisayarların verdiği tüm hizmetleri verebilen 4 inç dokunmatik ekrana sahip Sony UX90P, gömlek cebinize sığabilecek boyutta
  . Fiyatı 2 bin dolar olarak belirlenecek ürün 2007 yılında raflardaki yerini aldı.
 2. DİLAN
  Üye

  Buluşlar çağın gereksinimine bağlı olarak ortaya çıkar ve insanların kullanımına bırakılmaktadır. Bu ve benzeri icatlar insanların hayatlarını kolaylaştırdığı birden fazla fayda da sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder


infoskop nedir