+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Çömleğin tarihi geçmişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çömleğin tarihi geçmişi
  ÇÖMLEK HAKKINDA KISACA BİLGİ


  Çömleğin tarihi geçmişi.jpg

  İnsanoğlu varoluşundan buyana pek çok evreler geçirmiştir. Bu uzun süren dönemlerde insanoğlu daha iyi yaşamak, tabiat olaylarından korunmak ve tabiata uyum sağlamak için, aklını ve zekasını kullanarak birçok buluşlar yapmıştır.

  İlkel insanlar ihtiyaçlarını hayvanlar gibi karşılarken ateşi bulmalarıyla daha iyi ve rahat bir hayata kavuştular. Önceleri çiğ yedikleri hayvanları, ateşi bulduktan sonra pişirerek yemeye başladılar. İnsanoğlu ateşi bulduktan sonra toprak kaplar yapmaya başlamışlardır.
  Çömleğin bulunuşu çeşitli kaynaklarda şöyle anlatılmaktadır:

  Yağmurlu ve rüzgarlı bir günde, avcılar avladıkları hayvanları pişirmek için ateş yakar, ateşin sönmemesi için etrafını çamurla kapatırlar. Bir müddet sonra ateşin etkisiyle çamurların kuruyarak sertleştiğini görürler, yine ayak izlerinin de aynı şekilde sertleştiğini görürler. Daha sonra bunu geliştirerek etrafı kapalı üstü açık kablar yapmaya başlarlar.

  İşte bu buluş sayesinde sıcak su elde etmişler, böylece daha lezzetli yemekler yapmaya başlamışlardır.
  Taş devrinden buyana insanoğlunun hizmetinde olan topraktan yapılan çanak çömlekler günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Tarih boyunca varolan toprak sanatı Türkler arasında da ilgi görmüş ve birçok Türk devletinin kültüründe önemli bir yer teşkil etmiştir. Özellikle Selçuklular döneminde daha da gelişen çömlekçilik, Osmanlı Devleti zamanında da önemini korumuştur.
  Ülkemizde çömlek işlerinin yapıldığı birçok ilimiz vardır. Bunların bazıları şunlardır: Kütahya, Eskişehir, Gönen, Menemen, Konya, Diyarbakır v.s.
  Salihli’nin Gökeyüp Kasabası’nda yapılmakta olan çömlekçiliğin ne zaman başladığı kesin belli değildir. Çömlekçilik Ömer Emre Köyü’nden ve İncirliören Köyü’nden gelen halk tarafından köye getirilmiştir. O günden buyana devam ettiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kasaba çevresinde bulunan eski çömlek kırıkları ve kasabanın yaşlıları da bu görüşümüzü desteklemektedir.

  Çalışmamızın buraya kadar olan bölümünde çömleğin tarihi geçmişi hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık. Bu bölümde ise çömleğin yapılışı ve pazarlanışı hakkında bilgi vereceğiz.

  Ata yadigarı olan bu meslek hiçbir değişikliğe uğramadan eski usullerle yapılmaktadır. Kadınlar tarafından yapılan çömleklerin yapımı özel bir yetenek ister. Çömlek yapmayı öğrenebilmek için bir ustanın yanında bir müddet çalışması gerekir. Kasabada hemen hemen herkes bu mesleği bilir, kızlar annelerinin yanında öğrenerek gelin olurlar. Yaşlıların anlattıklarına göre eskiden, çömlek yapmayı bilmeyen kızlar evde kalırlarmış.

  Özel bir üretim yeri olmayan çömlekleri, halk kendi evinde yapar, evin bir bölümü sadece bu iş için ayrılır. Tamamen doğal madenlerden yapılmakta olan bu el emeği, göz nuru çömlekleri yaşlısından gencine kasabanın büyük bir kısmı yapmaktadır. Her safhası ayrı bir uğraş gerektiren çömlek sanatı tamamen insan gücüne dayanır.
 2. DİLAN
  Üye

  Tarihte insanlar doğada var olan maddeleri insan gücü ile ortaya çıkartıp işlemeleri mümkün olmadığı için her yerde olan topraktan çanak çömlek şekilleri yaparak kullanmaktaydılar.
+ Yorum Gönder


çömleğin tarihçesi,  çömlekçiliğin tarihçesi,  çömlekçilik tarihçesi,  çömlekçilik tarihçesi hakkında kısa bilgi,  comlek tarihi,  çömlek tarihçesi hakkında kısa bilgi