+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Ravvadi aşireti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ravvadi aşireti
  RAVVADİ AŞİRETİ HAKKINDA BİLGİ

  Ravvadi aşireti 1.jpg
  Yemen’den Diyarbakır’a kadar geniş bir bölgede hüküm süren Eyyubîler Devleti’nin kurucusu olan Selahaddin Eyyubî melez bir aileden gelir. Şöyle ki: Eski ceddi Basra’dan Azerbaycan bölgesine nakledilen Yemen Araplarındandır. Orada Hezbahiyye Kürtleriyle karışmışlar, bu vesile ile de kendilerini bu kabileden kabul etmişler.Daha sonra Selçuklu sultanlarını hizmetine giren aile devamlı surette Türkler ile evlenerek Türkleşmiştir.

  Kürd siteleri ise bu aşiretin ismini bilmedikleri için Ravvadi aşireti mensubuydu diye bahseder. ( Ravvadi bir aile soyudur aşiretin ismi değil ) Bugünkü urumiye yakınlarında feodal bir beylik halinde yaşayan Rawadi ailesi göç halindeki 25.000 Oguzu bir köprü yakınında katledince Selçuklu sultanı sultan Tugrul tarafından ortadan kaldırıldılar.

  Selahaddin Eyyübi 1138 yılında Tiktitte ( Irak ) Türk bir anneden dogdu.Annesinin üzerindeki etkisi hep sürdü.Selahaddin Eyyübi çok güzel türkçe konuşur , türkçe şiirler yazardı.

  Babası Necmeddin Eyyub, Selçuklu emiri İmadeddin Zengi’nin ( Türk ) hizmetinde görevliydi.Selahaddin eyyubi ise İmameddin Zengini oglunun hizmetinde yeraldı.Ve Türk ordusunun haçlılar ile fatimi hanedani ile yaptıgı 3 savaşa katıldı.

  Esasen kendi halinde sakin bir insan olan Selahaddin Eyyübi türkçe şiirler yazmayı çok seviyordu.Nureddin Zengi tarafından zorla mısıra vezir tayin edildi.Hiç bir zaman malda mülkte gözü olmadı.Öldügünde dev bir ülkeyi yönetiyordu ama cebinden 2 altınlık kefen parası çıkmadı.Devlet hazinesinden alınan para ile gömüldü.

  Tüm yazışmalarını Türkçe yaptı ve Türkçe şiirler yazdı.Askerlerinin ve ordusunun önemli bir kısmını Türkler oluşturdu.Ordusunda Kürtler yer almadı.

  Diyorumya durum bu iken kürtlerin Selahaddin eyyübiyi kürd kabul ederek lanse etmeleri çok komiktir.Ama sarılacakları başka hiç bir tarihi şahsiyet yok.

  Annesi Türk olsada,Ordusu ve komutanları Türk olsada,Türkçe yazıp,Türkçe konuşsada o kürdlere göre bir Kürd.

  Bence hayatını Türk sultanının hizmetine adamış , Türk gibi yaşayan babası dışında Kürdlük ile hiç bir bagı olmayan,Türklerle büyümüş bir Türk komutanıdır.
 2. DİLAN
  Üye

  Ravvadi aşireti daha önce melez bir aileden gelmesine rağmen Türk bir kız ile evlendikten sonra Türk olup torunları da Türk olarak dünyaya gelir. Selçukluların hizmetine girerek devamlı Türklerle evlenerek Türk olarak soylarını devam ettirmişlerdir.
+ Yorum Gönder


ravvadi aşireti,  rawadi asireti