+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Kravatın tarihçesi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kravatın tarihçesi nedir
  KRAVAT'IN TARİHÇESİ HAKKINDA BİLGİ

  Kravat ile ilgili ilk bulgular MÖ 2. yüzyılda yaşamış Çin İmparatoru'nun mezarına kadar uzanıyor. Ama bilinmez, belki de onlar boyunbağlarını boyunlarını sıcak tutmak için kullanıyor olabilirlerdi ..

  1660 yılında Fransa'yı ziyaret eden bir Hırvat birliği beraberinde kravatı getirmiş. Kravatı görür görmez beğenen Kral XIV. Louis, bu kumaş parçasını hemen benimsemekle kalmamış, yanındakilerin de takmasını önermiş. Fakat bu nesnenin yaygınlaşması için 1930'lara gelinmesi gerekiyor: Çünkü Windsor Dükü Sekizinci Edward, kravatın düğümünü daha geniş atarak bir moda başlatır. İngiliz Windsor hanedanının en gözde ve en yakışıklı bekârının kravat bağlama biçimine hanedanın adı verilir.


  kravat-tarihcesi.jpg

  Dünyada kravat takanların sayısı 600 milyon, yılda satılan kravat sayısı ise 800 milyon.

  Fred Astaire'in zaman zaman kemer olarak beline doladığı, Lou Castello'nun sinirli olduğu zaman çekiştirip durduğu kravat en büyük darbeyi hippi döneminde yemiş. Hippi yaşam biçimi nedeniyle 1960 ve 1970'li yıllarda gözden düşer gibi olan kravat, 1980'li yıllarda yuppi dönemiyle yeniden parladı.

  İtalyan ayakkabı kuruluşu Suparga'nın başkanı Franco Bossisio ilk kez kravata karşı açıkca karşı çıkan kişi. Bir dergiye verdiği demeçte ''Kravat hiçbir işe yaramaz. Berbat görünüyor çünkü erkeklerin pek çoğu uçuk bir şey seçeyim diye rezil oluyorlar. Üstelik gereğinden fazla sıkıcı. Bir kenara yazın, beş yıl sonra iş dünyasında dahi kimse kravata rağbet etmeyecek'', demiş.

  Kravata karşı çıkan ünlülerden biri de ünlü oyuncu ve yönetmen Orson Welles. Welles 1950'li yıllarda kravatı sevmediğini söyleyerek ''Gömleğimin üst düğmesi de ilikli olunca kendimi iyi giyinmiş hissediyorum'' demişti. Orson Welles bir anlamda haklı çıktı ve kravat takmadan üst düğmesini ilikleme son yıllarda moda oldu.

  Bu arada Armani ve Hermes gibi modacıların da kravatın papucunun dama atılmasında rolleri olduğu kesin. Her ikisi de podyumlara Nehru'vari yakalara yer verince kravattan sıkılan rahat erkeklere bir kez daha gün doğdu.

  Türkiye'de kravat

  Osmanlılarda ilk kravat takan padişah, Sultan Abdülmecid (1839- 1861) oldu. Batılılaşma hareketiyle gelişen Osmanlı- Avrupa, özellikle Fransa ve İngiltere ilişkileri sonucu, kravat aydınlar tarafından benimsenmeye başladı. Padişah tarafından takılması da; yüksek sivil memurların, devletin ileri gelenlerinin kravat kullanmalarına yol açtı. Birinci Dünya Savaşı sona erdiğinde devlet memurlarının çoğu kravat takıyordu.

  Cumhuriyetin ilanından sonra, kravat kullanmak şehir ve kasabalarda hızla yaygınlaştı ve hemen hemen herkes tarafından kabul görmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı yıllarına kadar papyon kravat takmak da yaygındı. Kravat modası daha sonra, zaman içinde ortadan kalktı. Günümüzde devlet memurları ve iş dünyasında kravat takmak gelenekselleşmiş gibi gözüküyor.
 2. DİLAN
  Üye

  Kravatın tarihçesine baktığımız zaman ilk önce Çin'de kullanıldığı daha sonra Hırvatlılar tarafından kullanıldığı yıllar sonra ise Türkiye tarafından tercih edilir.
+ Yorum Gönder