+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Fransiyum fransiyum elementi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  Fransiyum fransiyum elementi nedir
  FRANSİYUM MADDESİ İLE İLGİLİ BİLGİ


  fransiyum.jpg

  Fransiyum, (keşfedilmeden önceki teorik adıyla eka-sezyum veya aktinyum K[1]) sembolü Fr ve atom numarası 87 olan kimyasal element. Bilinen elementler içinde en az elektronegatifliğe sahip olan ve astatinden sonra doğada en az bulunan elementtir. Astatin, radyum ve radona bozunan fransiyumun radyoaktivitesi son derece yüksektir. Bir alkali metal olarak bir tane değerlik elektronuna sahiptir.

  Fransiyum Marguerite Perey tarafından 1939'da ismini aldığı Fransa'da keşfedildi. Sentezlenmeden doğada keşfedilen son elementtir.[2] Fra.nsiyum laboratuvar dışında son derece az bulunur, fransiyum-223 izotopunun devamlı olarak oluşup bozunduğu uranyum ve toryum cevherlerinde eser miktardadır.

  Herhangi bir zamanda yerkabuğunda bu izotoptan 30 gram (1 ons) gibi az bir miktarda bulunur; diğer izotopların tamamı sentetik olarak elde edilir. Şimdiye kadar herhangi bir izotoptan toplanan en büyük miktar 1997'de Stony Brook Üniversitesi'nde ultrasoğuk gaz olarak yaratılan 10.000 fransiyum-210 atomunun oluşturduğu, yani yaklaşık 3.5x10-18 gramlık kümedir
 2. ÖZGEN
  Üye

  Fransiyum elementi, Fransa'da bulunduğu için bu isimle anılmasını sağlamıştır. Doğada en son bulunan maddedir ve çok az bulunur. Bulunanlar ise laboratuvarda saklanır.
+ Yorum Gönder


fransiyum,  fransiyum elementi