+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Fotosentez yapmayan bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fotosentez yapmayan bitkiler
  Fotosentez yapmayan bitkiler hakkında kısaca bilgi

  Orkideler Fotosentez yaparlar

  Sadece yapraklarıyla değil, kökleriyle de fotosentez yaparlar.

  Orkideler toprak yerine yetişme ortamı olarak ağaçları tercih ederler %90'ı ağaçlarda yaşamaktadır. Orkidelerin geneli parazit bitkilerdir. başka ağaçların kabuklarında yetişirler ve kökleri normal bitki köklerinden farklıdır.

  Aklınıza şu soru gelebilir; acaba asalaklar mı, ağaca zarar veriyorlar mı?
  Orkidelerler asalak bir tür değildir, ağaçlara da zarar vermezler. Orkidelerin yaşamlarında daha fazla ışık ve güneş ararlar. Zaten bu amaçla ağaç gövdelerinde, ağaç kavuklarında yaşamaktadırlar. Besine fazla ihtiyaç duyarlar bu nedenle köklerini de kullanırlar..


  Fotosentez yapmayan bitkiler.jpg


  mantarlar bitki değildir fakat tam parazit bitkiler fotosentez yapmazlar, örneğin cinsaçı bitkisi. orkidelerin fotosentez yapmaması hakkında şunu söyleyebilirim uygun koşullar sağlanamadıgında örneğin yetersiz ışıkta fotosentez yapamaz, ancak bütün canlıların fotosentez yapabilmesı için uygun koşullar zaten gereklidir..
 2. Ziyaretçi

  fotosentez yapmayan bitkiler şöyle tanımlana bilir..

  Yeşil bitkilerin, ışık enerjisi yardımıyla, karbondioksit (CO2) ve suyu (H2O) birleştirerek oragnik besin yapması olayına fotosentez denir. Bu olay bitkilerin kloroplastça zengin olan yeşil kısımlarında olur. Fotosentez, basit ve yüksek yapılı bütün klorofilli kara ve su bitkilerinde bulunur. Bazı bakterilerinde fotosentez yaptığı bilinmektedir.

  Bazı hayvanlar ( bok böcekleri ve leş akbabaları) ve fotosentez yapmayan bazı bitkilere de saprotrof denilmektedir. Ama bunlara daha sık saprofoj terimi kullanılır. Embriyolu bitkiler arasında gerçek anlamda saprotrof canlılar yoktur, mantar ve bakteriler ise ” Bitkiler Alemi’nde ” yer almamaktadır.  Fotosentez yapmayan bitkiler olarak bilinen,

  -Orkideler

  - monotrop gibi, bir zamanlar saprofit sayılan bitkilerin artık başka bitkilerin parazitleri olduğu söylenmektedir.
+ Yorum Gönder


fotosentez yapmayan bitkiler,  fotosentez yapmayan bitkiler nelerdir,  fotosentez yapmayan bitki,  fotosentez yapamayan bitkiler,  bütün bitkiler fotosentez yapar mı,  hangi bitki fotosentez yapmaz