+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Tren rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tren rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır
  Tren rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır

  Bilindiği üzere tren rayları arasında belli bir boşluk bırakılmaktadır.Bu raylar arasındaki mesafenin bırakılma sebebi ise genleşme olayıdır.Çünkü genleşmenin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak ve kötü sonuçlar doğurmasını engellemek için raylar arasında belli bir mesafede boşluk bırakılmaktadır.

  Tren rayları ve genleşme.jpg

  Genleşme olayı sıcaklık artışı sonucu maddelerin hacimlerinde, alanlarında ve boylarında değişmelerin (uzamaların) olmasıdır. Sıcak geçen yaz aylarında metal raylar uzuyacak ve aralarında boşluk yoksa raylarda bozulmalar meydana gelecektir. Bunu önlemek amacıyla raylar arasında bir miktar boşluk bırakılır
 2. ÖZGEN
  Üye

  Tren çok eski zamanlardan beri kullanılan bir ulaşım ve ticaret aracıdır. Tren raylarının aralarında mesafe bırakılmasının nedeni genleşme olayına karşı tedbir almaktadır.
 3. Ziyaretçi
  Tren raylari arasındaki boşluk yaz aylarında azalirmi??
 4. Fatma
  Administrator
  Tren raylari arasındaki boşluk yaz aylarında azalirmi??

  yaz aylarında ısı alarak genleşme gösterir.

+ Yorum Gönder


tren rayları,  tren rayı,  tren rayları döşenirken neden boşluk bırakılır,  demiryolu rayları döşenirken aralarında neden boşluk bırakılır,  demiryolu rayları döşenirken rayların arasında neden boşluk bırakılır ,  demir rayları döşenirken neden boşluk bırakılır