+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Su döngüsü olmazsa hayatımız nasıl olurdu

  SU DÖNGÜSÜ

  En önemli yaşam kaynağı sudur. Tüm canlıların %75’i sudan oluşur. Denizler, karalar ve hava arasındaki su alışverişi, yeryüzünde yaşamın, var olmasını sağlayan koşulları sürekli kılar. Okyanus akıntıları ve rüzgar desenleri, su döngüsünde rol oynar.


  Su Döngüsü.gif

  Su Döngüsü
  Su, yaşam kaynağıdır. Bütün canlıların ağırlıklarının önemli bir kısmını su oluşturur.
  Yeryüzündeki su miktarının yaklaşık % 5’ i tatlı sulardır.
  Güneş enerjisinin ısıtmasıyla, çeşitli kaynaklardan atmosfere çıkan su buharı; yağmur, kar, dolu gibi yağış biçimleriyle yeniden yer yüzüne döner. Bu suyun bir miktarı yer altı sularına karışırken, daha büyük kısmı, göl ve deniz gibi, kaynaklarda birikir. Su döngüsü de, öteki tüm döngüler gibi süreklidir. Bitkiler terleme ile su döngüsüne katılır.
  Yer yeryüzündeki bütün sular katılmaktadır. Söz gelimi, denizlerden buharlaşan su, yağış olarak yer yüzüne dönmekte, bir kısmı yüzeysel sularda birikip, bir kısmı da yer altı sularına karışmaktadır.Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve okyanuslardır. Burada toplanan sular, su döngüsüne devam eder ( uzun su devri ). Deniz, ve okyanuslardan buharlaşan suyun karalara geçmeden tekrar yağmur, kar, dolu biçiminde deniz ve okyanuslara geçmesine ise kısa su devri denir.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Doğadaki var olan her şey bir döngü içerisinde oluşmakta ve bir düzen içerisinde sürekli insanların ve canlıları ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oluşarak devam etmektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Eğer su döngüsü olmasaydı hayat diye birşey olamazdı. Canlı yaşamı için su zorunlu bir ihtiyaçtır ve su döngüsü gerçekleşmezse eğer kısa sürede yeryüzündeki su tükenecek ve kurak bir dünya haline gelecek dünyamız.
+ Yorum Gönder