+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Fotosentez hızına etki eden faktörler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fotosentez hızına etki eden faktörler nelerdir

  FOTOSENTEZ HIZI HAKKINDA BİLGİ

  1) Çevresel Faktörler
  : Karbondioksit miktarı, ışık siddeti, sıcaklık ve mineral tuzları.

  2) Genetik Faktörler : Kloroplast sayısı, su miktarı, yaprak genişliği, stomaların yapısı ve sayısı, kutikula kalınlığı ve enzim miktarı.

  1) Çevresel Faktörler:

  Karbondioksit miktarı : Karbondioksit miktarı artınca fotosentez hızı belli bir seviyeye kadar artmakta, sonra sabit kalmaktadır.
  Işık siddeti : Işık siddeti arttıkça, fotosentez hızı da bir süre artar, sonra sabit kalır. Karbondioksit ve ışığın etkisi birlikte incelenirse daha farklı bir durum ortaya çıkar. Düşük karbondioksit yoğunluğunda, fotosentezin hızını yalnız karbondioksit belirlerken, karbondioksit bol olduğu zaman fotosentezin hızı, ışık siddetine göre değişir. Fotosentez, mavi-mor, ışıkta en hızlı; yeşil ışıkta en yavaş gerçekleşir. Bu olay, klorofilin ışığı alma oranının farklı ışıklarda, farklı olmasından kaynaklanır.

  Sıcaklık : Sıcaklık, fotosentezde görev yapan enzimleri etkilediğinden önemlidir. Sıcaklık, 400C’nin üzerine çıkarsa fotosentez hızı düşer.

  Mineral tuzları: Bitkiler, mineral tuzlarını suda, çözünmüş olarak topraktan alırlar. Bu tuzların eksikliği klorofil eksikliğine yol açar. Klorofil eksikliği de fotosentez hızını düşürür.
  Fotosentez hızına etki eden faktörler nelerdir.jpg
  2) Genetik Faktörler :

  Kloroplast sayısı : Bitki hücrelerindeki kloroplast, sayısı 20-100 arasında değişir. Fotosentezi gerçekleştiren bu organellerin sayısı arttıkça, fotosentez hızı da artar. Yaprağı koyu yeşil olan bitkilerde kloroplast çok, açık yeşil olanlarda azdır.

  Su miktarı : Su, fotosentezin ham maddesidir. Bitkide su miktarı ’in altına düşerse fotosentez durur.

  Yaprak genişliği :
  Yeşil bitkilerin yaprak yüzeyi ne kadar genişse, ışıktan yararlanma oranı o kadar fazla olur. Yaprak sayısı arttıkça fotosentez hızı da artar.

  Stomaların yapısı ve sayısı : Bitkideki stoma ne kadar fazla olursa fotosentez de o kadar hızlıgerçekleşecektir.

  Kutikula kalınlığı : Kutikula kalınlığı fazla, olan bitkiler, ışıktan daha az yararlanacağı için fotosentez daha az gerçekleşecektir.

  Enzim miktarı : Fotosentez enzimleri ne kadar fazla ise, fotosentez de o kadar fazla olacak.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Dünyada var olan her şey düzenli bir döngü içerisinde varlığı sürdürmekte ve insanlara diğer canlılara faydasını göstermektedir. Tıpkı fotosentez yapan bitkilerin hızlı bir şekilde besin alması gibi.
+ Yorum Gönder


fotosentez hızına etki eden faktörler,  fotosentez hızına etki eden faktörler nelerdir,  fotosenteze etki eden faktörler grafik,  fotosentezin hızına etki eden faktörler,  fotosentez hizina etki eden faktörler,  fotosentez hızına etki eden faktörler grafikleri