+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Nasrettin Hoca'nın Mezarının Kilidi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Nasrettin Hoca'nın Mezarının Kilidi
  Nasrettin Hoca'nın mezarının kilidi

  nasrettin-hoca-kiliti.jpg

  Herkesin bildiği gibi Hoca Nasrettin’in mezarının her tarafı açıktır. Buna rağmen mezarın kapısında kocaman bir asma kilit vardır. Topluma her hareketi, her sözü ile yol gösteren hoca, mesajlarını hiciv tarzında vermiştir. Güldürürken düşündürmeyi sağlamayı amaçlamıştır. Toplumun yanlışlarını tespit ederek konuya dikkat çekmiştir.

  Hocanın torunları olan bizler de hocamıza rağmen, hocamıza malzeme olacak binlerce örneği sergilemeye devam etmekteyiz. Bu konuda dünya rekortmeni olabiliriz. Gözlemlerimden birkaç örneği sizlerle paylaşarak, hocamızın ruhunu şad edelim.
  - Geçen hafta içinde bir yakınım için Bursa’nın tanınmış büyük sağlık kuruluşlarından birine gittim. 5. katta acil çıkış merdivenine ulaşabilecek kapıyı aradım. Görünürde kapı yoktu. Sonra soruşturdum. Kapı bir poliklinik odasının içinde ve de önünde hasta muayene sedyesinin bulunmakta. Yani herhangi bir acil durumunda insanların kullanması mümkün değil.

  - Toplu yaşanılan birçok kuruluşta acil çıkış kapıları içe açılır şekilde. Kanunen ve mevzuatlar gereği “Toplu yaşanılan mekânların giriş ve çıkış kapıları mutlaka dış mekâna açılacak şekilde olmalıdır. Kapıların kesitleri ve adedi kullanıcı yüküne göre olmalıdır. Yani o mekânda bulunması muhtemel maksimum insan sayısına göre seçilmelidir.” Kamu ve özel kuruluşlar neden bu konuya dikkat etmezler anlamış değilim.

  Binanın projeden sonra ihalesi yapıldığında konu için özel not düşülmediğinden olsa gerek diyorum. Taahhüt firması ve de denetleyicilerin de bu konuda ilgisi, bilgisi de yok olunca bu manzara ile karşılaşıyoruz. Çünkü inşaatın ileriki aşamalarında bazı işler de taşeronlara devrediliyor. Evlere, konutlara kapı pencere yapan firmalarda da bu bilgi olmadığından aynı mantıkla içe açılan kapılar yapılıyor. Yetkililer bu konuya önem vermelidir. Proje, kontrol ve ruhsat aşamasında bu aksaklık giderilmelidir.

  - Yine birçok toplu yaşam alanlarında bulunan asansörler de sağlıksız ve güvensiz durumdadır. Asansörün koruyucu emniyet aksamları ya yok ya da eksik durumdadır. Birçoğunu periyodik bakımları da yetersiz ve yetkisiz firmalar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bu konuda 14 ve 21 Kasım 2011 tarihlerinde iki bölüm olarak yazı yazarak yetkililerin dikkatini çekmeyi ve topluma bilgi vermeyi amaçlamıştım. Yazının ilham kaynağı da Yazar arkadaşımın Uludağ Üniversitesi Hastanesi asansöründe 40–45 dakika mahsur kalması idi.

  - İşletmelerin bazılarında yangın söndürme dolabı var. Fakat su besleyen yangın hidrafor sistemi yok. Yani olası bir yangında, yangın dolabında söndürmek için su olmayacak.

  - Bursa’da bir eğitim kurumunda acil çıkış merdiveni 1. katta kalmış. Zeminle 1. kat arası merdiven kesilmiş. Merdiven zemine ulaşmış olsa bile, katlardan merdivene çıkış kapıları iptal edilerek, önleri büro haline çevrilmiş. Yukarıda anlattığım hastanedeki durumun benzeri.

  - Bazı hastanelerin bodrum katlarında ya poliklinikler ya da laboratuvarlar mevcut. Herhangi bir acil durumda bodrum katlarda bulunan hastalar ve de yakınları nasıl tahliye edileceklerdir? Çünkü acil çıkışlar düz zemine açılmalıdır. Bodrum katındaki insanların tahliyesi nasıl sağlanacaktır? Yangın esnasında çıkacak duman çıkış anında insanların sağlığını hayati bir şekilde etkileyecektir. Bu durum göz önüne alınırsa, işletme ruhsatları verilmemeliydi. Ya da bu durum sonradan oluşmuşsa, denetimler sıklaştırılarak gerekli işlemler yapılmalıdır. Aksi takdirde toplu ölüm ve yaralanmalara şahit oluruz. Bursa’mız benzer acı olayları daha önce yaşadı. Ağır bedeller ödendi. Bir daha yaşamamak için daha sık kontrol mekanizması devreye girmelidir.

  Nasrettin Hoca’nın göstermelik mezar kilidi gibi göstermelik ve mevzuat savma amaçlı uygulamalardan vazgeçelim. Yoksa hoca rahmetli bizimle dalga geçmeğe devam eder
 2. ÖZGEN
  Üye

  Nasretin Hoca Türkiye'nin her yerinden tanınan ünlü bir kişidir. Fıkraları hala konuşmanın seyrine göre anlatılarak güldürürken düşündürmeyi amaçlanmaktadır. Böylece Nasrettin Hoca her seferinde anılmaktadır.
 3. Ziyaretçi
  Nasreddin Hoca neden mezarının yanına kilit vurmuş ne anlama geliyor
 4. Fatma
  Administrator
  Nasreddin Hoca neden mezarının yanına kilit vurmuş ne anlama geliyor

  Güldürürken düşündürmeyi sağlamayı amaçlamıştır. Toplumun yanlışlarını tespit ederek konuya dikkat çekmiştir.

 5. Ziyaretçi
  Çünkü Nasrettin Hoca çok şakacı biri olduğu
  için asmışlardir.

 6. Ziyaretçi
  Nasreti cunku cok sakaci birisi bu yuzden cok buyuk bir kilit vardir.

 7. Ziyaretçi
  Bence cok aciklayici bir sekilde anlatilmis ve bazi olaylar da ornek olarak gosterilmis boylece daha iyi olmus.😊😊☺☺

+ Yorum Gönder


nasrettin hocanın mezarı neden kilitli,  nasrettin hocanın mezarında neden kilit var,  nasrettin hocanın türbesinde neden kilit var,  nasrettin hocanın mezarındaki kilit,  nasreddin hocanın mezarı neden kilitlidir,  nasrettin hocanın mezarında neden kilit vardır