+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Meternik Sistemi Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Meternik Sistemi Kısa Bilgi
  Maternik sistemi kısa bilgi

  Maternik sistemi
  Meternik sistemi:fransız ihtilaline karşı koymak için uygulanmaya çalışılan politikadır..
  Monroe doktrini:Milletlerarası ilişkilerde ve siyasi tarihte sözü sık edilen Monroe Doktrini, çok kısa şekilde basit ifadesiyle Amerika Amerikanlılarındır şeklinde tanımlanmaktadır..
  Truman doktrini:Truman Doktrini, 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry Truman tarafından Sovyet tehdidine karşı hazırlanmış plandır. Truman Doktrini, Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası politikasının değiştiğini ve Sovyet karşıtlığının bu yeni politikada temel esas olduğunu ilan etmiştir. Bu doktrin ile Amerika Birleşik Devletleri "komünizm tehdidi" altındaki devletlere mali ve askeri yardım yapacağını açıklamıştır.
  Marshall planı:arshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketidir. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 16 ülke, bu plan uyarınca ABD'den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Yalnız bu para yardımı değildir. ABD elindeki askeri eşyaları çıkarmak için yapmış olduğu bir yardımdır.
  eisenhower doktrini:Eisenhower Doktrini, 1953 yılından itibaren 8 sene ABD Başkanlığı yapan Dwight Eisenhower'ın 5 Ocak 1957'de Kongre'ye gönderdiği yetki talebi isteği.
  1954 yılında "Barış için Atom" programını başlattı ve 5 Ocak 1957'de, ünlü Eisenhower Doktrini’ni açıkladı. Bu doktrin ile Orta Doğu ülkelerine askerî ve ekonomik yardımda bulunuldu. Yardımın amacı, komünizmin yayılmasını önlemekti
 2. ÖZGEN
  Üye

  Fransız ihtidali çıkmadan önce devletler krallık sistemine dayalı olarak ülkelerini yönetiyorlardı Bu nedenle Fransız ihtidalini önlemek amacıyla meternik sistemi oluşturularak engel olunmaya çalışılmıştır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Meternik Sistemi, Fransız ihtilali çıktıktan sonra bu ihtilale karşı koyma ve mücadele etmek için kullanılan bir politikadır. Fakat Meternik Sistemi, Fransız İhtilaline karşı başarılı olamamıştır.
+ Yorum Gönder


meternik sistemi,  meternik sistemi nedir ,  meternik sistemi nedir kısa,  meternik sistemi nedir kısaca,  meternik sistemi nedir kısa bilgi,  meternik sistemi ne demek