+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Okey Ne Zaman Bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Okey Ne Zaman Bulundu

  Okeyi ilk kim buldu


  Okeyin çıkış noktasının 13 yy. Çinliler tarafından oynanan domino olduğu sanılmaktadır. 1
  4 yy. sonlarına doğru Çinliler ile ilişkileri olan Acemlerin oyunu öğrendikleri ve sıkça oynamaya başlamaları sonucu, değişikliğe uğrayarak bu günkü okeyin başlangıcı olmuştur. Ancak o günkü adı Arapça sıralı taşlar manasındaki “El Turaft”‘dır.
  Domino oyununda üzerinde numaraları belirten noktalar bulunan taşlar oyuncuların ellerinde saklanırdı. Ancak bu durumdan rahatsız olan Acemler taşları üzerine koyacakları bir tahta parçası kullanarak okeyin temelini attılar. Daha sonra domino taşları üzerindeki sayıları belirten noktaları gerçek rakamlarla değiştirdiler. Bir yüz yıl dominonun bu değiştirilmiş şekli tüm İran Arap ve Fars diyarlarında oynanmaya başlandı.

  Okey.jpg


  15 yy. sonları ve 16 yy. başlarında Türklerle Arapların ilişkileri sonucu oyun Türkler tarafından öğrenildi ve hatta saraya kadar girdi. 17 yy. ortalarında Osmanlı sarayında eğitim ve sanat konularında uğraşan bir bölüm olarak kabul edilen Enderun tarafından sıkça oynanan El Turaft, Enderun hocası Hacı Marufi tarafından yeniden ele alınarak oynanış şekli ve kuralları değiştirilmiştir. Daha sonra Hacı Marufi’nin talebeleri hocalarının bulduğu oyunu daha da geliştirerek bu günkü okeyi oluşturdular.
  Osmanlı sarayında oyunun bu değişmiş şeklinin adı El Turaft’dan birbirinin taşlarını anlamak manasına gelen “Ol Kıraat-ı” seng olmuştur.
  Bu söyleniş günümüze gelene kadar değişmiş özellikle yabancı dil etkileri sonucu Okey adını almıştır.
  Bir başka rivayete göre ise okey zihinsel engellilere rehabilitasyon amacıyla aynı renkten vs. olan taşların dizdirtilmesiyle oluşmuştur. Ama bu rivayet okeyseverlerin pek de hoşuna gitmediği için fazla gerçekçi bulunmuyor
 2. ÖZGEN
  Üye

  Okey günümüzde evlerde kahvehanelerde sıkça oynanan bir oyundur. Okeyin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Çinlilerin ilk ortaya çıkardığı daha sonra diğer ülkelere yayıldığı bilinmektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Kahvehanelerde, ev misafirliklerinde ve arkadaş ortamında en çok oynanılan oyunlardan bir tanesi hiç şüphesiz okeydir. Okey ilk olarak Çinliler tarafından 15.yüzyılın sonlarında bulunmuştur. Kimi iddialara göre de okey, domino oyunundan türetilmiştir.
+ Yorum Gönder