+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Zarfı kim icat etti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Zarfı kim icat etti

  Zarf hakkında bilgi


  İngiltere’de Sir James Ogilvie, 16 Mayıs 1696 günü Sir William Turnbull’ a yazdığı mektupta ilk kez bir zarf kullandı.
  Halen İngiliz arşivlerinde bulunan bu zarf, 11×7.5 santim ebadındaydı. 1830 yılında, İngiltere’nin Brighton kentinde S.K.Brewer ilk kez zarf üretimine başladı. Zamanla bu zarfa duyulan ilgi öylesine arttı ki, Brewer buluşunun altından kalkamayacağını anlayınca, Dobbs and Co. adlı Londra firmasını yardıma çağırdı. İki ortak, ürettikleri zarflarla hayli para kazandılar.

  Zarf.png

  Katlandıktan sonra dış kısmı “zarf” haline gelen ilk özel mektup kâğıtları, 1 Kasım 1838de Sidney’de New South Wales postanesinde basıldı. Zarfın üzerinde, özel bir damga vardı. Bu damga, posta ücretinin de, zarfın satış ücretiyle birlikte alındığım gösteriyordu. Bu kolaylık, Sidneylilerin ilgisiyle karşılandı. Düzinelik paketler halinde satışa çıkarılan “mektup-zarflar” kısa süre içinde tükendi.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Teknolojinin gelişmediği dönemlerde insanlar birbirleri ile mektup aracılığı ile haberleşmekteydiler. Mektubu açık bir şekilde göndermek yerine İngiltereli bir kişi tarafında zarfa konulma fikri gelmiş ve uygulamıştır .
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Zarf ilk olarak Sir James Ogilvie isimli bir İngiltere vatandaşı tarafından kullanılmıştır. 11×7.5 santim ebadında olan bu zarf günümüzde halen İngiliz arşivlerinde saklanmaktadır.
+ Yorum Gönder


zarf resmi