+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Kuzey Kutbuna İlk Giden Kimdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kuzey Kutbuna İlk Giden Kimdi
  Kuzey Kutbuna İlk Giden Kimdi

  Robert E. Peary, Kuzey Kutbuna ulaşabilme girişimini başarıyla gerçekleştiren ilk insandır. Fakat bunun tek başına bir çaba olduğu düşüncesine kapılmayın.

  Kutuplara doğru yapılan bütün yolculuklar, sağlam ve güvenilir bilgilerin toplanmasında, sonradan aynı işe kalkışan kimselerin kullanması bakımından büyük ölçüde yararlı olmuştur.

  Peary, 19. yüzyılın ikinci yarısında kutup bölgesi buzları üzerinde birkaç yolculuk denemesi yapmıştı. Bu seferler esnasında hayatı ucu ucuna nice tehlikeli durumdan kurtulmuştu. Gene de bütün gerçek kaşifler gibi, insanlık için yararlı bir keşif yolunda hayatını gözden çıkarmağa hazırdı.

  Son girişimini de 1908 yılında yaptı. (Roosevelt) gemisi Sheridan Burnu"nda kaldı. Oradan öteye, Peary yürüyerek yoluna devam etti 19 kızak ve 133 köpek,bu sefer için gerekli şeyleri taşıyordu. 6 Nisan 1909 günü, Peary, yardımcısı Henson ve dört Eskimo, Dünyanın tepesinde durdular. Daha öteye buzlarla da kaplı olsa kara parçası yoktu. Arktik Okyanusunun sonsuz buzları başlıyordu.

  Amerikan bayrağını diken Peary, küçük gurubuyla beraber, her adımında ölümle karşılaştıkları nice kilometrelerden sonra tekrar gemiye dönebildi.

 2. ÖZGEN
  Üye

  Kuzey Kutup bölgesine ilk giden kişi Robert adında bir araştırmacı ve beraberindeki gurupla çeşitli zorluklara rağmen ulaşarak Amerika'nın bayrağını oraya dikmeyi başarmışlardır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Robert E. Peary isimli kişi kuzey kutbuna ilk giden kişi olarak tarihe girmiştir. Robert E. Peary, kuzey kutbuna giderken önceden oraya giden kişilerin tecrübelerinden faydalanmış ve gerekli araştırmaları tamamladıktan sonra harekete geçmiştir. Bunca hazırlığa rağmen birçok yerde tehlikeler atlatmıştır.
+ Yorum Gönder