+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Yasemin Devrimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Yasemin Devrimi
  Yasemin Devrimi Nedir

  yasemin-devrimi.jpg

  Yasemin Devrimi,
  halkın ayaklanması üzerine 23 yıldır Tunus'u yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan durumun genel adıdır

  Yasemin Devrimi, Tunus'un birçok şehrinde gerçekleşen protestolardır. Protestocuların hedef aldığı başlıca konular işsizlik, gıda enflasyonu, siyasi yozlaşma, ifade özgürlüğü ve kötü yaşam koşulları olmakla beraber, 23 yıldır ülkeyi yöneten Zeynel Abidin Bin Ali'nin başkanlığı bırakıp 14 Ocak 2011'de ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan olaylar bütünüdür. Kasım 2010'da, meyve sebze satıcısı olan işsiz bir üniversite mezununun, satış arabasına polisin el koymasından sonra kendini ateşe vermesi ile başlayan protestolar Tunus'ta son 30 yıldır yaşanan sosyal ve siyasal olayların en dramatik dalgalarından biriydi ve yaralanmalar ve hayat kayıpları ile sonuçlandı. Ben Ali'nin ayrılmasından sonra, yeni bir seçim 60 gün içinde yapılacaktı.

  Renkli Devrimlerin jeopolitik terminolojisi ile paralel olarak, Protestolar batılı medyada Yasemin Devrimi olarak da adlandırılır.Medyanın bu yöndeki etkisinden dolayı, diğerleri protestoları ve Başkan Ben Ali'nin bu çıkışını Twitter Devrimi veya Wikileaks Devrimi olarak adlandırırlar.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Yasemin Devrimi Tunus halkı için Diktatörlükle sindirilen halk için bir kurtuluş yolu olmuştur. Tunus da işsizlik çoktu ve ifade özgürlüğü yoktu. Üniversite okumuş insanlar bile işsizdi. Yasemin devriminin başarıyla sonuçlanmasının en büyük etkeni halkın sosyal medya üzerinden bir araya gelmesiydi. Bu savaşta yüzlerce insan yaşamını kaybetti ve Başbakanın ülkeden kaçmasından sonra bile hala sürüyor.
+ Yorum Gönder