+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Ağırlık Ölçüleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Ağırlık Ölçüleri Nelerdir
  Ağırlık Ölçüleri

  Kütle ölçüsü birimi kilogramdır. Kilogram kısaca “ kg “ şeklinde gösterilir. Bir kilogramın yarısına yarım kilo denir. İki yarım kilogram bir kilogram eder. 1 kg = bin gramdır. bin gram = 1 kg ‘dır .

  Pazardan aldığımız meyveler ve sebzeler tartılarak bizlere verilir. Tartma işleminde kilogram ile eşit kollu terazi kullanılır. Eşit kollu terazinin iki kefesi vardır. Kefelerinin birine aldığımız sebze veya meyveler, diğerine kilogram koyularak tartma yapılır.

  Tartı Araçları

  -Eşit Kollu Terazi
  -Baskül
  -Elektrik Terazisi
  -Kantar

  Ağırlık Ölçüleri Nelerdir1.jpg

  Kilogramın Önemi

  Sebze, meyve, nohut, mercimek çay, şeker gibi katı maddelerin kütlelerinin tartılmasında kilogramın büyük bir önemi vardır. Eğer pazardan ve marketlerden aldığımız katı ürünleri tartı araçlarıyla tartılmadığı zaman ortaya birçok yanlışlıklar ortaya çıkar. Pazarcı, manav, marketçi, kömürcü, oduncu gibi mesleklerde tartma işleminde kilogram kullanılır.

  AĞIRLIK ÖLÇÜLERİ


  Kilogram(kg)
  Hektogram(hg)
  Dekagram(dag)
  Gram(g)
  Desigram(dg)
  Santigram(cg)
  Miligram(mg)

  Büyük birimler küçük birimlere çevrilirken, her basamak inişte 10 ile çarpılır.
  Küçük birimler büyük birimlere çevrilirken, her basamak çıkışta 10 ile bölünür.

  (1kg= 1000gr)
  (1 kental= 100kg)
  (1 ton= 1000kg)
 2. ÖZGEN
  Üye

  Eskiden kullanılan ağırlık ölçüleri ile günümüzde kullanılan ağırlık ölçüleri birbirinden oldukça farklıdır. Günümüzde kullanılanlar ise daha modern tarzda yapılmıştır.
+ Yorum Gönder


ağırlık ölçüleri,  ağırlık ölçü birimleri,  ağırlık birimleri,  agirlik olculeri,  ağırlık ölçüsü birimi,  agirlik birimleri