+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Silginin Tarihçesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Silginin Tarihçesi
  Silginin Tarihçesi Kısaca


  Eski çağlarda grafit ve kara kömür kalemlerin izlerini silmek için beyaz ekmek kullanıldığı bilinmektedir. Bugün bazı karakalem sanatçıları halen bu efekti kullanırlar. Modern gelişim ise şu şekilde olmuştur.

  Fransız Akademisi'nin 1752 tutanağında silgiden bahsedildiğine rastlanmaktadır. Bu kayıtlarda kalemle yazılan yazıları silmekte kullanılan caoutchouch adı verilen Güney Amerika ağaçlarından elde edilen bitkisel bir silgiden söz edilmektedir.

  1770 yılındaingiliz mühendis Edward Nairne ekmek parçaları yerine kauçuk kullanarak ilk kauçuk-silgi'yi yarım inç-kübüne 3 shilling'den satışa sundu. Nairne kauçuk parçalarını biraraya getirirken tesadüf eseri onların silme gücünü farketmiş ve ürünü oluşturmuştu. Bu yüzden ingilizce'de bazen silgi eraser yerine doğrudan kauçuk rubber kelimesi kullanılır.

  Silgi konusundaki esas ilerleme diğer pek çok konuda olduğu gibi 1839'da Charles Goodyear'ın volkanize kauçuğu keşfetmesi oldu. Böylece daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan silginin kullanımı arttı.

  Silgiyi ilk defa 1736’ da Avrupa’ ya getiren Fransız kaşif ve bilim adamı Charles Marie de la Condamine’ dir. Bu aslında Güney Amerika’ da yerli kabilelerin oyun için ve tavuk tüyü gibi şeyleri vücutlarına yapıştırmak için kullandıkları bir maddeydi. Avrupalılar bunu kullandı fakat bir süre . sonra çürüdüğü için kullanışlı olmadı. 1839’ da Charles Goodyear kauçuğu işlemenin ve dayanıklı kılmanın yolunu buldu. Bugün kullandığımız silgilere şekil vermiş oldu
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bazı hatalı çizimlerin silinmesini isteyenlerin akıl edip ortaya çıkardığı bir nesnedir. Fransa'da ortaya çıkarılmış ve zamanla okullarda ve bir çok meslekte kullanılan temel ihtiyaçlardandır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Yazının icadından sonra silgi ihtiyacı sıkça görülmüştür ve insanlar ilk dönemlerde buna çözüm olarak ekmeğin beyaz olan kısmını silgi gibi kullanmaya başlamışlardır.
+ Yorum Gönder