+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Sıvı Deterjan Üretimi - ENDÜSTRİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Sıvı Deterjan Üretimi - ENDÜSTRİ
  Sıvı deterjanın üretimi nasıldır

  Sıvı Deterjan.jpg

  Gerekli maddeler

  LABSA (Lineer Alkil Benzen Sülfonit Asit), Lauryl Alkol(C12H25OH),diethanolamin, triethanolamin, sodyum sülfat, Su(H2O), Sodyum hipoklorit (%10'luk çözeltisi), Caustic sodyum hidroksit (%45'lik sodyum hidroksit çözeltisi)

  Yapılışı

  Önce %83,7 oranındaki suyun içerisinde %10'luk LABSA yavaş yavaş yedirilerek karıştırılır.LABSA 'nın karışımı tamamlanınca %1'lik diethanol amin ve %2'lik triethanol amin ilave edilir. Daha sonra %1,7'lik Lauryl alkol ilave edilir.Viskositesi (akışkanlığı) ayarlanır. Bu işlem bitince %1'lik sodyumsülfat eklenir.En son %0.6 oranında sodyumhipoklorit katılır. Böylece gerekli maddelerin hepsi kazanlara katılmış olur. Karışma işlemi bittikten sonra dolum varillerinden bidonlara aktarılır. Ve sıvı deterjan piyasaya sürülmek için hazır bir duruma getirilir.

  Üretim Yapan Firmalar:

  Türkiye'de sıvı deterjan üretimi çeşitli ufak atolyelerde yaygın şekilde yapılmaktadır. Ancak işin biraz daha derinine inersek deterjan üretimi Lever, Benckiser gibi bazı büyük firmalar tarafından ciddi şekilde yapılmaktadır
  Çamaşır suyunun üretimi
  Gerekli Maddeler
  Sodyumhipoklorit (NaClO) 'in %5'lik çözeltisi, Su(H2O)

  Yapılışı
  İlk önce Tarım Koruma'dan %30'luk Konsantre Sodyum hipoklorit (NaClO) çözeltisi alınır. .Sonra imalat yerinde %5'e seyrelttirilir. Daha sonra kazanlarda yapılan karıştırma işlemi bitince bidonlara doldurulur.En sonunda ambalajlanarak piyasaya sevk edilir. Çamaşır suyuna bazen esans katılarak kokulandırılır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bir çok yerde kullanılmakta olan sıvı deterjan üretim şekillerine göre farklı türleri, farklı markaları, koku çeşitleri bulunmaktadır. Bir çok maddenin karıştırılması ile yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder