+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda ÜtÜ İle Baski Devre Tekniği Hakkında Bİlgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  ÜtÜ İle Baski Devre Tekniği Hakkında Bİlgi
  Ütü İle Baski Devre Tekniği Nasıldır

  Ütü İle Baski Devre Tekniği.jpg

  1- İlk önce baskılı dewresini çıkartacağımız dewre şemasının baskılı dewre olarak çizimini yapacağız.Bunun için çeşitli programlar weya elle çizim yolunu da kullanabilir siniz. Ama sonuçta elimizde baskılı dewresi çizilmiş bir şema olması gerekir. (kuşe kağıt tan tasarruf etmek için ben kuşe kağıda iki adet baskı çıkardım siz de iki adet çıkarabilirsiniz)

  2-
  Plaketin kesimi, çizilen baskılı dewre boyutunda kesilir. Kesilen bu bakır plaketi elimizde bulunan temizlik maddeleri ile temizlemeye başlayalım. Arkadaşlar bizim çalışmalarımızda kullandığımız temizlik maddesi cif tir.Cif plaket temizlemede çok etkilidir we plaketin üzerindeki paslanmaya başlayan kirleri çıkartır o nedenle cifle silmenizi tavsiye ederim.Daha sonra ise asetonla sonbir temizlik yapıp plaketi bol su ile yıkayın arakadaşlar ve plaketin son hali çok temiz ve parlak gözüksün

  3.
  Evet plaketimizi temizledikten sonra sıra kuşe kağıda geldi arkadaşlar kuşe kağıdın özelliklerinide bahsetmek istiyorum. Kuşe kağıt A4 ebatında kırtasiyelerde satılmaktadır ve yağlı kağıt olarak da adı geçer. Bu kağıdın türü üzerine ısı gelince kolay kolay yanmaz ve yağlı olduğundan dolayı üzerinde herhangi bir boya varsa bunu atar. Bu nedenle çizdiğimiz baskılı dewreleri kırtasiyeden aldığımız kuşe kağıda fotokopi çekeceğiz yada bunun yerine imkanı olan arkadaşlar lazer yazıcıdan çıktı alacaklar. Normak püskürtmeli yazıcıdan olmaz bunun nedeni ise normal yazıcılardaki boyadır yani bize ise toner lazım o nedenle ya lazer yazıcı yada fotokopi olacak fotokopide en koyu miktarında olsunki güzel çıksın. Sıra geldi kuşe kağıdınındaki toneri plakete aktarmaya. Bu iş için ütü kullanacağız arkadaşlar demin de dediğim gibi kuşe kağıt ısıda üzerindeki toneri atıyor.işte o ısıyı ütüden alacağız arkadaşlar bu ütü sayesinde kuşe kağıttaki toner bakır plakete yapışacak ve yollar hazır hale gelecek. İlk yapmamız gereken ütüyü son sıcaklık derecesine almak ve ısınmasını beklemek ısındığı zaman kuşe kağıdını simetrik bir şekilde plaketin üzerine yapıştırıp (kuşe kağıttaki yollar plaketin bakır tarafına bakacak şekilde yerleştirin) ütülemeye başlayalım ama ütüyü sağa sola gezdirmeden koyduğumuz yerden ütülemeye devam edelim bu ütüleme süresi devrenin büyüklüğüne göre değişeceketir.Küçük devrelerde daha az zamanlı bir ütüleme yapmalıyız bu ütüleme yaklaşık 5 dakika kadardır.Eğer fazla Ütülersek plaketimiz yanar we kırmızı bir hale bürünür , az ütülersek kuşe kağıttaki yollar plakete yapışmaz we buda istenmeyen bir durum. Bu ütülemeyi göz kararı (ütünüzün gücüne göre) ayarlayabilirsiniz.Bir kaç denemeden sonra ne kadar ütüleyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

  4-
  Ütüleme işlemi bittikten sonra ütülediğimiz plaketi kuşe kağıttan ayırmak için suya atıp kuşe kağıdın erimesini beklememiz gerekmektedir. Bunun için su dolu bir kaba ütülediğimiz plaketi atalım ve 20 dakikada o suda bekletelim. Suda kuşe kağıt eriyecek ve üzerinde çok az bir kağıt tabakası kalacak bu tabakayıda elimizle ovuşturarak çıkartacağız.

  5-
  Kuşe kağıdı da plaketten ayırdıktan sonra sıra geldi eksik veya çıkmamış yolları kontrole. Çıkmamış yolları we yarım çıkmış yolları elimizdeki edding kalem ile üzerinden geçerek tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra plaketimiz eritilmek için hazır hale gelecektir.Eritme işlemi bildiğiniz gibi bakırın erimesi için hazırlanan asit ile meydana gelmektedir. Bu asit ise elimizde bulunan ve devamlı bulabileceğimiz maddeler olan tuz ruhu ve perhidrol dan oluşmaktadır. Perhidrolü eczanelerden alabilirsiniz arkadaşlar tuz ruhunu ise marketten weya bakkaldan temin edebilirsiniz. Bu iki sıvıyı karıştırarak asit elde edilir bu karşımı kısaca anlatayım. Elimizde bulunan tuzruhundan 3 ölçek alarak bir kaba koyalım daha sonra aynı ölçek ile 1 ölçek perhidrol alarak aynı kaba koyalım bu arada ilk önce tuzruhu atılacak sonra perhidrol. Yani 3 ölçek tuzruhunu we 1 ölçek perhidrolü bir kabın içine koyuyoruz miktarını weremiyecem çünkü o sizin plaketinizin büyüklüğüne bağlı. Bu karışımı yaptıktan sonra plaketimizi bu karışımın içine atalım ve sallayalım bakır plaket bir zaman sonra erimeye başlayacaktır (resimdeki gibi).Komple eridikten sonra sadece çizili olan yollar kalacak gerisi ise eriyecektir.Plaket erime noktasına geldiği anda bir pense yardımıyla onu o kaptan çıkarıp su dolu bir kaba atın su bildiğiniz gibi asiti baza çevirir ve tehlikesiz hale getirir.Plaketi suya atın ve biraz beklesin. (asit işlemi lütfen açık alanda yapılsın balkon bahçe vs nedeni ise etrafa zehirli madde salgılaması)

  6-Evet eriyen yolardan geriye kalan toneri çıkartmaya geldi. Arkdaşlar toneri aseton ve gazete kağıdı yardımıyla çıkaracağız. Gazete kağıdı diyorum burası çok öenmli bu gazete kağıdını kullanın yoksa toner biraz zor çıkar.Asetonu plaketin üzerine bir miktar dökün we gazete kağıdı ile temizlemeye başlayın. Gazete kağıdının yerine, ewde bulaşık yıkamak için kullandığımız zımpara gibi bir sünger warya onunlada toneri mükemmel çıkartabilirsiniz ama kesinlikle aseton kullanılacak.
  Bir daha bol suyla yıkayıp delinmeye hazır hale getirilir.
 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Ütü İle Baski Devre Tekniği hakkında yazi


  ÜTÜ METODUYLA BASKI DEVRE TEKNİĞİ (ASETAT YÖNTEMİ)

  İster amatör ister profesyonel olarak elektronikle uğraşanların en büyük derdi baskı devre yapımıdır. İlk defa yaptığımız bir devrenin baskı devresini dışarıda hazırlatmak çoğunlukla zordur. Baskı devre fabrikaları bir kaç adetlik prototipler için bile yüksek denecek meblağlar istemektedir. Asıl sorun ise zamandır. Baskı devre yapımı uzun zaman almaktadır.

  Baskı devre yapmanın bilinen 4 yolu vardır. Bunlar;

  1- Baskı devre kalemi ile çizmek: Bu amatör bir yöntemdir. Çok zaman ve emek ister.
  2- Pozitif 20 Spreyi Kullanarak: Çok fazla bilinmesi gereken şeyler vardır. Sprey plakete sıkıldıktan sonra kurutulmalı, sonra özel bir sıvıya atılmalı vs. vs.
  3- Serigrafi Metodu ile: Diğerlerine göre çok zahmetli, pahalı ve kaliteli bir metottur. Ama Yüzlerce ve binlerce baskı devre yapmak için idealdir. Bu yöntem ile yeşil ve eleman baskı yapılabilir.
  4- PNP transfer kağıdı ile: Pratik bir yöntem olmasına karşın çok pahalıdır. Bu transfer kağıdını piyasa da bulmak bir dert, bunu fotokopi ile baskı yapmaya niyetli kırtasiye aramak bir dert. Kırtasiyeciler bu kâğıdı tanımadıkları için buna fotokopi çekmeye gönüllü değillerdir.  Ben size burada 5. pratik ve ucuz olan yolu anlatacağım. Bu yöntem PNP transfer kâğıdına çok benzemektedir. İşlem basamakları tamamen aynıdır. Tek fark pahalı PNP transfer kâğıdı yerine asetat kullanmaktır. Asetat, genellikle tepegözlerde kullanılır ve şeffaf A4 büyüklüğünde plastik kâğıt şeklindedir.


  İşlem Basamakları


  1- Bilgisayarda çizdiğiniz baskı devre şemasını ters olarak (aynadaki görüntüsü) bir lazer yazıcıdan asetat üzerine basın. Eğer benim gibi lazer yazıcınız yoksa kırtasiyede asetat üzerine fotokopi çektirebilirsiniz. En koyuda fotokopi çektirmeniz gerekmektedir. Bu yöntemle kaliteli sonuç almanın sırrı kaliteli toner kullanan fotokopi makinesinden geçmektedir. Her fotokopi makinesi ile aynı sonucu alamazsınız. Hatta bazıları ile çekilen asetattan hiç de sonuç alamayabilirsiniz. Asetat üzerinde parmaklarınızı gezdirirken tonerin kabartısını hissetmelisiniz.

  Asetat

  2- Yeni aldığınız bakır plaket üzerine asla parmaklarınızı değdirmeyin. Üzerinden zaman geçince plaketiniz kararır. Bakır plaketin üzeri temiz değilse cif gibi bir temizlik maddesi ile temizleyin. Küçük noktacıkları çıkartmak için silgi kullanın. Plaketi bir maket bıçağı veya kıl testere ile asetatın boyunda kesin.


  Bakır plaketin kesilmesi

  3- Asetatı tonerli yüzey bakır plakete bakacak şekilde yerleştirin. Sakın ters yerleştirmeyin. Ütünüzün altı simsiyah olur. Asetat, plaket üzerinden kaymasın diye bantlayabilirsiniz. Bantladığınız zaman mutlaka asetat ve ütü arasına bir kağıt koyun. Ben bantlamayı tercih etmiyorum. Çünkü bantlayınca kenarlar tam olarak plakete yapışmıyor.

  Asetatın bakır plaket üzerine yerleştirilmesi

  4- Bundan sonraki en zor bölüm ütülemedir. Öncelikle annenizden veya eşinizden zorla ödünç aldığınız bir ütüye ihtiyacınız olacak. Ütünüz tercihen buharsız olsun. Eğer merak edip bakır plakete buhar verirseniz, plaketin kambur (eğik) bir şekil alacağını görürsünüz. Bu da devre elemanlarının plakete lehimleme işlemini zorlaştırır. Ben bantlamadan direk asetat üzerine ütülemeyi tercih ediyorum. Ütü sıcaklığını pamukluya getirin. Bu sıcaklık bir çok ütü için son derecedir. Bu şekilde 5 ile 7 dakika arası ütüleyin. Yeterince ütüleyince tonerlerin rengi değişmeye başlıyor ve toner asetattan ayrılıp bakır plaket üzerine yapışıyor. Çok fazla ütülerseniz yollar ve yazılar kalınlaşmaya başlıyor. O yüzden ütüleme zamanını iyi ayarlamak gerekli.


  Asetatın bakır plaket üzerine ütülenmesi

  5- Bakır plaketi soğuttuktan sonra üzerindeki asetatı yavaşca kaldırın. Kaldırma işlemini asetat ve plaket arasına ince bir iğne ile başlarsanız, köşelerdeki tonerlerde zarar görmez. Asetattaki tonerlerin %90 nı plaket üzerine geçtiğini göreceksiniz. Eğer başarılı olamadıysanız, bunun nedeni ütüleme süresi ve toner kalitesi ile ilgilidir. Ütüleme süresi az geldiyse veya eşit olarak ütülenmediyse tonerin bir kısmı plakete geçmez. Fakat tonerlerin büyük çoğunluğu asetat üzerinde kaldıysa başka bir kırtasiyede tekrar fotokopi çektirmenizi tavsiye ederim. Bulunduğum semtte uygun fotokopici bulana kadar bir miktar asetat parası ödemiş durumdayım.


  Asetatın bakır plaketten ayrılması

  6- Eksik olan yerleri baskı devre kalemi ile tamamlayın. Toner üzerinden tekrar kalemle geçmeye gerek yoktur. Toner asite karşı çok dayanıklıdır.

  Çıkmayan yerlerin kalemle çizilmesi

  7- Asit işlemi pis ve risklidir. Asitte fazla bekletirseniz tüm emekleriniz boşa gider. Asit işlemini havadar bir yerde yapmanız gerekir. Bakır plaket asite atıldığında pis ve sağlık açısından zararlı gazlar meydana çıkar. Asit için ben tuzruhu perhidrol karşımını kullanıyorum. Tuzruhu bilindiği gibi marketlerde satılmaktadır. Perhidrol ise eczanelerde küçük şişeler halinde satılıyor. Eğer bir defalık baskı devre çıkartmayacaksanız, parfüm depolarından kiloluk perhidrol almanızı tavsiye ederim. 2 küçük şişe fiyatına çok büyük bir şişeyi alabiliyorsunuz ve daha az seyreltilmiştir.

  Uyarı: Asiti havadar bir alanda yapınız. Plaketi asite attıktan sonra asla asitin başında beklemeyin. Tuzruhu ve perhidrole elinizi değdirmeyin. Cildinizin bir yerine değdiği zaman hemen bol suyla yıkayın. Yaşınız küçük ise bu işlemi yapmak için mutlaka bir büyüğünüzden yardım isteyin. Nefes darlığı ve astımı olanlar yapmasın.

  Eritme işlemi için gerekli malzemeler

  Plastik bir kaba 3 ölçek tuz ruhu, 1 ölçek perhidrol koyun. Asit işlemini hızlandırmak için bir miktar daha perhidrol ilave edebilirsiniz. Yavaşlatmak isterseniz su ilave edin.

  : Tuzruhu ve perhidrolün konulması

  Perhidrol tuzruhu oranına ve plaket boyutuna göre erime işlemi 5 dakikaya yakın sürmektedir. Açıkta kalan bakır yüzeyler eriyene kadar asitte bekletin. Arada bir asiti az sallarsanız eritme işlemi hızlanacaktır. Ama dediğim gibi asitin başında asla beklemeyin.


  Fotoğraf 9: Açıkta kalan bakır yüzeyin asitte eritilmesi

  8- Plaketi asitten çıkartmak için bir tahta yardımı ile dik konuma getirdim ve kargaburnu ile tuttum. Hemen su altında plaketi yıkayın.

  Plaketin suda yıkanması

  9- Plaketi bir peçete yardımı ile kuruladıktan sonra toneri çıkartmak için sıfır zımpara ile zımparalayın.

  Toneri plaketten ayırmak için zımparalanması

  Not: Zımpara ile çıkarılması çoğu zaman yollara zarar verebilir. Bunun yerine kolonya ile silmek veya silgi ile silerek sonrasında suda elimizle iyice bastırarak da çıkarabiliriz. Hangi yöntem kolayınıza geliyor ve başarılı sonuç veriyorsa tercih edebilirsiniz.

  10- Plaketi baskı devre matkabı ile deldikten sonra güzel bir baskı devreye sahip olacaksınız. Birkaç denemeden sonra çok güzel baskı devreler rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

+ Yorum Gönder