+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Natürmort Resim nasıl çizilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Natürmort Resim nasıl çizilir
  Natürmort Resim:

  Natürmort, hareketsiz durgun doğa anlamına gelmektedir. Hareketsiz, yani dalından koparıimış meyve ve sebzelerin, bazı günlük eşyaların, vurulmuş kuşların, balıkların resimlerine de natürmort resim denir. Doğadan yapacağımız bu tür çalışmalara, hareketsiz konulardan başlamak yerinde olur. Önce kitap, kutu, çanta, masa gibi düz çizgili ve gölgeleri belirli olan eşyalardan başlamalı, sonra da testi, sürahi, vazo gibi yuvarlak biçimli eşyaların resimlerinin yapılmasına geçilmelidir. Daha sonra da sebzeler, meyveler, çiçekler modelolarak alınmalıdır. Natürmort çalışmalarında modeli hazırlamak, resim yapmak kadar önemlidir.

  * Model hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktalar:
  1. Model göz seviyesine uygun olarak düzenlenmeli; ne çok yukarıda ne de çok aşağıda olmalıdır.
  2. Modele olan uzaklığımız 3-4 metreyi geçmemelidir. Sınıf ya da atölyede çalışanların sayısı fazlaysa, çalışanlar bu uzaklığı koruyacak şekilde yerleşmelidir.
  3. Modelin konulduğu yer ve bu yerin etrafı göze hoş görünmüyorsa, uygun renklerdeki kumaş parçaları ile fon yapılmalıdır. Modelde sıcak renkler çoksa, fon için kumaşın rengi soğuk renklerden seçilmelidir.
  4. Modelde yuvarlak biçimler varsa, fonda dik çızgiler olmalı, model de hareketli çizgiler çoksa fon sade olmalıdır.
  5. Modele ışık belli bir yerden gelmelidir. Her yönden gelen ışık, modelin biçim ve renk değerlerini iyi göstermez.  Natürmort Resim nasıl çizilir8 - Kopya.jpg


  nat-rmort-resim-nas-l-izilir6-kopya.jpg
  6. Modelolarak seçilen eşyalar birkaç tane ise, bunların biçimleri değişik olmalıdır. Aynı cinsten eşyalar varsa, değişik durumlarda düzene sokulmalıdır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Natürmort demek hareketsiz ve durgun olan doğa anlamına gelen bir kelimedir. Natürmort resimde bu durgun olan doğaya ait manzaraların çizilmesine denilmektedir. hatta okullar da sürekli olarak sınıfın ortasına konulan bir saksıyı çizdiğimiz zaman da Natürmort resim çizmiş oluyoruz.
+ Yorum Gönder