+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Mozaik Resim nasıl çizilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mozaik Resim nasıl çizilir
  Mozaik Resim

  Renkli taş, cam veya porselen parçalarını yan yana getirerek yapılan resimlere mozaik resim denir.
  Mozaik Resim çalışması iki şekilde yapılır;
  1. Kontrplak, duralit, kalın mukavva gibi sert ve düzgün yüzeylere resim çizilir. Sonra boyalı kısımları üste gelecek şekilde camlar ya da taşlar konuya uygun biçimlerde kuvvetli yapıştırıcılarla yapııştırılır.
  2. Resim, ters olarak bir kağıt üzerine çizilir. Cam veya taş parçalarının yüzleri bu kez kağıda bakacak şekilde resme uygun olarak yapıştırılır. Daha sonra kağıt düz bir yüzeye konarak etrafı tahta perde ile çevrilir. Tahta perdenin içine alçı döküleceği için yüzeye temas eden kenarları çamurla sıvanarak sızıntı yapmaması sağlanır


  Mozaik Resim.jpg

  * Alçının hazırlanması :
  Boş bir kaba dökeceğimiz alçı kadar su doldurulur. Daha sonra alçıyı suyun üzerine yavaş yavaş dökülür. Kabın içine dökülen alçı tepecik oluşturulacak şekle gelince bir sopa ile karıştırılır. Kıvamını alçı veya su katarak ayarlayabiliriz.

  Hazırlanan alçı, yavaş yavaş hazırlanan çerçevenin içine dökülür. İstenilen kalınlık elde edildikten sonra da alçı donmaya bırakılır. Eğer resmin ölçüleri büyükse dayanıklı olması ve kırılmaması için daha alçı yaşken içerisine tel parçaları döşenir. Donmak, üzere olan alçı önce ısınır; sonra yeniden soğumaya başlar. İşte bu sırada tahta çerçeve sökülerek alçı blok ters çevirilir. Daha sonra üstte kalan çizim kağıdından ve alçı sızıntılarından temizlenip cam ya da taş parçalarının yüzleri parlatılır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Mozaik resimler taş, cam veya metalin renklendirilmesi ve bu mozaiklerin küçük küçük kesilmesi ve yan yana dizilmesi ile yapılan bir sanat şeklidir. Mozaik resimleri alçı ile de yapabilirsiniz hatta anaokulu gibi yerlerde strafordan bile yapabilirsiniz. Straforu parmak boya ve tutkal ile boyayıp kumaya bırakın. Kuruduktan sonra küçük küçük küpler şeklinde keserek resimlere yapıştırarak mozaik resimler elde edebilirsiniz.
+ Yorum Gönder