+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde Fırça Baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde Fırça Baskısı
  Resimde fırça baskısı

  Resimde fırça baskısı sert uygulanmaması lazım sert uygulanıldığı taktirde şekil vermek daha zor olur fırça baskısında kullanılan malzemeler sulu ve yağlı boyalardır genellikle bunlar kullanılır.


  Resimde fırça baskısı.jpg
  Fırçanın kağıt üzerinde bıraktığı kendi biçimine benzer şekillerden yararlanılarak yapılır. Bu teknikte kullanılan araç ve gereçler sulu boyada kullandıklarımızın aynıdır. iyi bir fırça baskısı yapabilmek için önce fırçayı kağıt üzerine basma alıştırmaları yapmalıyız. Samur kıllı sulu boya fırçaları suda toplanır ve ucuna doğru sivrileşir. Bu tür fırçaların izleri su damlasına benzer. Değişik biçim ve yapıdaki fırçalar da hoş görünüşlü izler bırakabilir.

  * Fırça baskısı alıştırmaları şu şekilde yapılır.
  Sulu boya, fırça ile sulandırılıp kılları iyice boyaya yedirilir. Resim kağıdı üzerine fırça kıllarının önce ucu sonra hepsi yavaş yavaş basılır. Daha sonra fırçayı kağıttan, en sonra ucu kalkacak şekilde ayırmalıyız. Böylece fırça kıllarının ucu koyu, diğer kısmı da açık renk boya izi bırakır. Bu da fırça baskısının güzel taraflarından biridir. Değişik fırça biçimleri ile bu alıştırmalara devam edilip el alışkanlığı sağlanmalıdır.

  * Fırça baskısı ile bir kağıt yüzeyi şu şekilde süslenir:
  Resim kağıdının düz olan yüzü, yapacağımız motife uygun olarak geometrik şekilde bölünür. Bölümlere ayırma işi, kurşun kalemini hafif bastırarak cetvelle yapılır. Alıştırmalarda bulup beğenilen motiflerden biri ya da birkaçı bu yüzeye uygun aralıklarla serpiştirilir. Fırça izleri yan yana sıralanabileceği gibi, daireler meydana getirebilecek şekilde bir merkez etrafında da toplanabilir. Bu geometrik şekillerin dışında değişik biçimlerde süs resimleri, çiçekler, böcekler de yapılabilir. Çalışmalar ilerledikçe herkes kendine özgü biçimler ve çalışma şekli bulur. Fırçaya değişik iki rengi sürerek bir defada, çok renkli basmak akla gelebilir. Değişik renkli çalışmalarda fırçayı her renk için ayrı ayrı yıkayıp renklerin temiz kalmasına dikkat etmeliyiz. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Resimde yapılan fırça baskısını her kes nasıl yapıldığını az çok bilir. çünkü bu yöntem ile resim çizmek okulda resim derslerin de bizlere öğretilen bir şeydi. ve bunu çoğu öğrenci eminin fiilen de yapmıştır. ve bunun için bir çok insan fırça baskısı ile yapılan resimlerin neye benzediğini de az çok bilir.
+ Yorum Gönder