+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde Patates, turp, havuç, elma baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde Patates, turp, havuç, elma baskısı
  Patates, turp, havuç, elma baskısı


  Bu baskı türünde patates, yer elması, havuç, turp, soğan gibi sebzeler kalıp olarak kullanılır. Teknikleri hemen hemen birbirine benzer. Bunlardan patates en çok kullanılan ve adı geçen bir sebzedir.

  * Patates baskısı için gerekli araç ve gereçler şunlardır:
  - Yapacağımız örgeye (motife) uygun büyüklükte düzgün bir patates.
  - Ucu sivri, keskin bir bıçak (maket bıçağı)
  - Resim kağıdı
  - Kopya ve kurşun kalemi
  - Sulu boya ve fırçası
  - Bir bardak su

  Önce yapılacak şekil, bir kağıt üzerine tasarlanır. Bu örge (motif) çiçek, hayvan, eşya ya da geometrik bir şekil olabilir. Yapacağımız şeklin büyüklüğüne uygun olarak patates düzgünce ortadan kesilir. Kesilen yüzey üzerinde hafif bir ıslaklık görülür. Bu ıslaklığı kurutma kağıdı ile almalıdır. Sonra baskısını yapacağımız örge (motif), patatesin kesilen yüzüne kopya kalemi ile çizilir. Daha sonra da basılacak kısımlar kabarık kalacak şekilde maket bıçağı ile patates oyulur. Yüksekte kalan kısımlar sulu boyayı fazla sulandırmadan fırça ile boyanır. Bu boyama, yapılan (motifin) gereğine göre birkaç renkte de olabilir. Patatesin boyalı yüzeyi kağıdın üzerine oynatmadan bastırılır ve kaydırmadan çekilir. Eğer bu baskı türü ile kağıdın tümü süslenecekse, aynı fırça baskısında olduğu gibi basılacak kısımların yeri kurşun kalem ile hafifçe işaretlenir.
  Aynı şekilde yer elması, havuç, turp gibi sebzelerden de yararlanmak mümkündür. Soğanla yapılan baskı resimlerinde ise soğanın katları ve doğal yapısı önemlidir. Düzgünce kesilen soğanın yüzeyi kurutma kağıdı ile kurutulup, sulu boyayla da boyanır. Patates baskısında olduğu gibi basılan soğan kalıbı izleri renk dalgaları halinde kağıda aynen geçer.

  Yaş sebzelerle yapılan kalıpları hemen kullanmak gerekir. Çünkü kesilen sebzeler çabuk kururlar ve yapılan kalıplar suların çekilmesi nedeniyle büzülüp küçülerek kullanılmaz duruma gelirler. Eğer aynı kalıpla geniş yüzeyler yapmak ya da başka bir zamanda da kullanmak gerekecekse o zaman yaş sebze yerine şişe mantarı ya da lastik yüzeyler kullanılmalıdır.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Patates turp havuç elma gibi meyve ve sebzelerden yapacağımız resimler çok güzel ve daha gerçekçi oluyor.Mesela Bir tavşan çizdiniz havucun baskısını çıkararak resminizin daha güzel olmasını sağlarsınız.
+ Yorum Gönder