+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde İplik Baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde İplik Baskısı
  İplik Baskısı :

  Renklerin açıktan koyuya olan değerlerinden yararlanmak ve kağıt üzerinde renk düzenleri elde etmek için yapılan çalışmalardır. iplik baskısı için gerekli olan araç ve gereçler:
  - 75-100 cm. uzunluğunda kalınca bir iplik
  - Sulu boya ve fırçası
  - Resim kağıdı (iki parça)
  İplik Baskısı.jpg
  Çalışma iki kişi ile yapılırsa daha kolay ve daha iyi sonuç elde edilir. Resim kağıdının biri düzgün bir yüzeye konur. Sonra çalışanlardan birinin gerdirerek tuttuğu ipliği, diğeri sulu boya ile boyar. Boyanan ip, resim kağıdı üzerine oynatmadan güzel bir biçimde yayılır. Daha sonra ikinci resim kağıdı iplik arada kalacak şekilde diğerinin üzerine köşe köşeye gelecek biçimde konulur. Bunu yaparken ipliğin ucu dışarıda kalmalıdır. Sonra da kalın kaplı bir kitapla kağıtların üzerine baskı yapılarak iplik, ucundan yavaş yavaş çekilir. iplik tamamen çıktıktan sonra kağıtlar biribirinden ayrılır (Örnek 115).
  Aynı çalışmayı birkaç renkle yapmak da mümkündür. Bunun için iplik değişik renklerle kısım kısım boyanır. Ya da ayrı ayrı iplikler ayrı ayrı renklendirilerek kullanılır. Bu şekilde birden fazla renkle yapılan çalışmalarda, her rengi kullanırken fırçayı kesinlikle temizlemeliyiz. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Baskı yapmak demek bir şeyi,n her hangi bir eşya farketmez onun şeklinin resime baskılara yapılmasıdır. bunu bizler daha ilk okulda iken ipler ile yapardık. bunu n için okumuş olan insanlar iplik baskısının nasıl yapıldığını ve yapıldığın da nasıl göründüğünü az çok olasa da bilir.
+ Yorum Gönder