+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde Şablon Baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde Şablon Baskısı
  Şablon Baskısı

  ablon-bask-s-1.gif


  Karton ya da benzeri kalıplardan yararlanarak yapılan resimlere şablon baskısı denir. Beğenilen bir örgeyi (motifi), resmi, yazıyı çoğaltmak ya da fırça izi bırakmadan boyamak için bu baskı tekniği kullanılır.

  * Baskı için gerekli araç ve gereçler:
  - İki yüzü parlak katron
  - Ucu sivri ve keskin bıçak (maket bıçağı)
  - Resim kağıdı
  - Guaş boya
  - Sünger ya da sert kıllı fırça

  Şablon baskılarda başarı sağlamak için kalıbın iyi hazırlanması gerekir. Kalıp olarak seçilen malzeme boyayı çekmemeli ve kuruduğu zaman da kıvrılmamaııdır. Bezir yağı sürülerek kurutulan iki yüzü parlak (bristol) karton, bu şartlara uygundur.

  * Şablon baskıda kalıp iki şekilde hazırlanır:
  - Hazırlanan resim içi boyanacak biçimde (dişi kalıp).
  - Hazırlanan resim dışı boyanacak biçimde (erkek kalıp).

  Yukarıda adı geçen kalıplardan hangisi yapılacaksa, önce resmi çizilir. Kalıbın tek parçalı ve dayanıklı olması için resimde şekle uygun bağlantılar yapılmalıdır. Hazırlanan resim, kalıp üzerine kopya edildikten sonra, boyanacak kısımlar keskin çakı ya da maket bıçağı ile oyulup çıkartılır. Daha sonra düzgün bir yüzeye konan resim kağıdı üzerine kalıp toplu iğne ile tesbit edilir. Sert kıllı fırça ya da süngerle çok az sulandırılan guaş boya, seri darbelerle kalıbın boyanacak kısımlarına vurulur. ilk vurulan darbeler fazla boya akıtacağı için, önce gereksiz bir kağıtta deneme yapılmalıdır. Boyama işlemi, boyayı çeşitli tekniklerde püskürtmek yoluyla da yapılabilir. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Şablon, her cins kumaş üzerine uygulanabilen bir baskı tekniğidir.kalıplar kaydırılarak iki veya daha fazla renk kullanıldığında, püskürtme yapıldığında güzel çalışmalar ortaya cıkar.
+ Yorum Gönder