+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde taş baskısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde taş baskısı
  Taş Baskısı

  Kireç taşı üzerine mürekkeple çizilmiş şekil ve yazılar basım sanatıdır.Mürekkep rengi değiştirerek,değişik renklerde baskılarda yapılabilir. Baskı kalıbı olarak kullanılacak kireç taşı 6-8 cm kalınlığında levha şeklinde hazırlanmalıdır.
  Taş baskısına düz baskı da denir. Suyun ve yağın birbirini itmesinden ve baskı taşının basacak ve basmayacak kısımlarının hazırlanmasından ibarettir. Taş baskısında, yağı emen sert kireç taşları (lito taşı) kalıp olarak kullanılır. Lito taşı tüzeltilip perdahlandıktan sonra, yapılacak resim, üzerine yağlı lito kalemi ya da yağlı tuşe mürekkebiyle işlenir.
  Taş Baskısı.jpg
  Yapılan resmin kuruması için bir süre beklenir. Daha sonra Arap zamkı ve nitrik asit karışımı bir sıvı, resmin üzerine sürülür. Böylece taşın yağ almamış kısımlarının, tekrar yağ almasına karşı hassasiyeti giderilir. Baskı işine geçmeden önce de süngerle taşın bütün yüzüne su sürülür. böylece resmin bulunduğu yer, yağlı olduğu için suyu almaz, diğer kısımlar suyu emer. Mürekkepli bir merdane taşın üzerinde gezdirildiğinde yağlı kısımlar boyanır, suyu emen gereksiz kısımlar ise boyanmaz. Baskı yapılacak kağıt taş kalıp üzerine konduktan sonra, temiz bir merdane ile presten geçirilir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Taş baskısı da yapılan baskı türlerinden biridir. bura da ise yapılacak olan baskının şekli kireç taşı üzerine çizilir ve daha sonra mürekkep ile boyanır bunlardan sonra taş kağıda iyice bastırılır ve istenilen şekil kağıda basılmış olur. bu baskıda kireç taşı kullanılmasının nedeni bence çok kolay olarak yontunabilir olmasıdır.
+ Yorum Gönder