+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Resimde oran ve ölçü nasıl olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Resimde oran ve ölçü nasıl olmalıdır

  Resimde oran ve ölçü


  Resimde oran ve ölçü.jpg

  Resimde oran ve ölçü dikkate alınmalıdır.Baskın olan yerlerde kalemin biraz daha basık ve kapalı açık olan yerlerde ise daha az basık olması lazım uzaklık yakınlık gibi ölçülere de dikkat edilmelidir.

  Görmeyi öğrenince ikinci basamak, bir cismin eni ile boyu arasındaki farkı, enli ise ne kadar enli, yüksek ise ne kadar yüksek olduğunu görebilmektir. Bir şeklin eni ile boyu arasındaki farkı şu şekilde bulabilirsiniz: Ölçülecek modele doğru kolunuzu uzatanız.

  Bir gözünüzü kapatarak elinizdeki kalemi, şeklin tepe hizasına gelecek şekilde ayarlayınız.

  Şeklin alt kısmının hizasına gelen yerde kalemi tırnakla işaretleyiniz. Sonra parmağınızı oradan çekmeden kalemi modele doğru yatay tutunuz. Kalemin tepesini modelin kenar sınırına gelecek şekilde ayarlayınız.

  Kalemin üzerindeki fark, modelin eni ile boyu arasındaki oranı verir. Bunun üzerinde alıştırmalar yaparsanız kısa zamanda cisimlerin eni ile boyu arasındaki oranı kalem yardımı olmadan da görebilirsiniz. Çizmek istediğiniz şekil yüksek ise, ölçme işine önce oradan başlayınız. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bir ressam rsim çizerken özellikle bakarak çizdiği resimler de çizeceği figürün gerçeğine bezemesi için ölçü ve oranlara dikkat etmek zorundadır. bu yüzden resim çizerken gerekli olan oran ve ölçüleri bilmek gerekir. bu resimin daha düzgün ve güzel olmasını sağlar.
+ Yorum Gönder