+ Yorum Gönder
Resim Galerisi ve Fotoğrafçılık Forumunda Fotoğraf Ve Fotoğrafçılığın Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. asi_genc_kiz
  Devamlı Üye

  Fotoğraf Ve Fotoğrafçılığın Tarihi
  Fotoğraf Ve Fotoğrafçılığın Tarihi6.jpgFotoğraf Ve Fotoğrafçılığın Tarihi2.jpg

  Fotoğrafçılığın Tarihi Pek eskilere dayanmaz, ama şimdiki teknolojiden daha fazla uğraş isteyendi, fotoğrafçılık insan hayatında önemli bir yeri olmuştur şimdi size o tarihten biraz söz edeyim ve aralarında eski fotoğraflardan bir kaç kare ekliyeyim


  Dünya’nın bilinen ilk fotoğrafı, Fransız Ordusu’ndan emekli eski bir subay olan Joseph Nicephore Niepce tarafından 1827 yılının bir yaz günü çekildi. Fotoğrafına haliograph yani güneş çizimi adını veren Niepce’nin fotoğrafında bir kulübenin çatısı üzerindeki güvercin yuvasının bulanık görüntüsü yer alıyordu.

  BUDA DÜNYADA İLK ÇEKİLEN FOTOĞRAF
  Son olarak da renklendirilmiş hali

  Joseph Nicepore Niepce


  Aslında Niepce’den 750 yıl kadar önce görüntünün büyüsü peşinde ünlü islam optik bilgini Basralı El-Hasan’dır.


  1813’te ışığa duyarlı bir levha üzerinde, kalıcı görüntüler elde etmeyi başaran Joseph Nicepore Niepce’nin 1827’de çektiği dünyanın bilinen ilk fotoğrafında bir kulübenin çatısı üzerindeki güvercin yuvası görülüyor.


  MS 965-1030 yılları arasında yaşayan ünlü islam optik bilgini Basralı El-Hasan en ilke fotoğraf makinesi olan Karalık Kutu’yu ilk kullanan kişidir. Basralı El-Hasan Karanlık Kutu’yu ortaçağda güneştutulması sırasında güneş ışınlarını incelemek için kullanmıştı.
  Batı Karanlık Kutu’yu Roger Bacon, 13.yüzyıl’da Arap yazmalarından öğrendiği Karanlık Kutunun ayrıntılı bir tanımını yapması sonucu tanıtıdı.
  1460-1472 Leon Battista Alberti ve Leonardo da Vinci de Karanlık Kutu dan yararlanarak cisimlerin görüntülerini yansıtmayı başarmışlardır.
  1553 Giovanni Battista Della Porta Magiea Naturalis Libri IV adlı eserinde Karanlık Kutuyu etraflıca anlatmıştı  Avrupa stili taşınabilir fotoğraf makinesi ve karanlık oda çadırı ile çekime giden fotografçı

  1568 Danillo Barbaro, karanlık kutunun ışık gören deliğine bir mercek yerleştirmiş ve görüntü kalitesini belirgin bir biçimde artırmıştır. Bir çok değişiklikler sonrasında; Gerekli yerlere yerleştirilen ayna ve mercek sistemiyle Karanlık Kutuya bir resim masası niteliği kazandırılmış ve saydam yüzeyinde meydana gelen görüntülerin çizilmesinde kullanılmıştır. Daha sonraları görüntülerin kağıt üzerine elle çizilmesi yerine bu tür zorlukları ortadan kaldıracak tespitler aranmaya başlanmıştır.
  1727 Johann Heinrich Schulze gümüş tuzlarının ışığa tutulunca değişikliğe uğramasının nedeninin ışık olduğunu açıkladı.
  1777lerde Scheele, mavi ve mor ışınların kırmızı ışınlardan daha etkin oldukların kanıtladı.
  1780 Johan Kaspar LAVATER Silüet Makinası buldu.
  1813 Joseph Nicepore Niepce ışığa duyarlı bir levha üzerinde, kalıcı görüntüler elde etmeyi başardı.
  1826 Joseph Nicephore Niepce aynı işlemi Karanlık Kutuya da uyguladı. Niepce, 1827’de Dünya’nın bilinen ilk fotoğrafı’nı çekti. Bir yaz günü çekilen haliograph yani güneş çizimi adını veren Niepce’nin fotoğrafında bir kulübenin çatısı üzerindeki güvercin yuvasının bulanık görüntüsü yer alıyordu.
  1829da kendisi gibi Karanlık Kutu da meydana gelen görüntüleri tespit etme yolları üzerinde çalışan Louis-Jacques-Mande Daguerre ile birleşerek bir ortaklık kurdu.
  Niepce’den 12 yıl sonra Ocak 1839da Fransız Bilim Akademisi, Louis Jacgues Mande Doguerreun metal bir plakaya kalıcı bir baskı yöntemi keşfettiğini duyurdu. Daguerre, Niépcenin sekiz saatten uzun süren pozlama süresini 30 dakikanın altına indirmeyi başarmıştı

  Basit ve görüntüleri çok kötü olmasına rağmen bu fotoğraflar Fotoğraf Dünyasının temel yapı taşlarını oluşturmaktadırlar. Onlar ilk oldukalrı için çok değerliler

  Hippolyte Bayard tarafından 1840’da çekilen boğulmuş adam portresi, ilk kağıt üzerine basılan direk pozitif bir fotoğraftı.
  1895’te Würzburg, Bavaria üniversitesinde Wilhelm röntgeni karısı Berthanın yüzüklü eli çekerek canlı bedenin ilk fotoğrafını üretti.. Böylece X ray ışını bulundu.
  Fransız Bilim Akademisi daguerreotype tekniginin detaylarini duyurdugu 79 sayfalik kilavuz büyük ilgi görmüstü.


  Daguerenin Paris stüdyosundaki fotografladigi, durgun hayat  Talbotun çektigi ve sonradan bir posta puluna hayat veren fotografta, Talbotun labaratuarindan bir enstantane görülüyor

  Louis Jacques Mande DAGUERRE , Still Life, 1837..


  Louis Jacques Mande DAGUERRE,Boulevard du Tample,Paris, 1838 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fotoğrafın tarihi pek eski zamanlara dayanan bir tarih değildir. dünyanın ilk bilinen fotoğrafı bir fransız subayı olan Joseph Nicephore Niepce tarafından 1827 yılın da çekilmiştir. Joseph Nicephore Niepce fotoğrafına güneş çizimi adını vermiştir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Fotoğrafın tarihi çok eski zamanlara dayana bir tarih değildir. dünyanın bilinen ilk fotoğrafı 1827 yılın da bir fransız savaş subayı olan Joseph Nicephore Niepce tarafından çekilmiştir. Joseph Nicephore Niepce bu çekilen ilk fotoğrafa güneş çizimi adını vermiştir.
+ Yorum Gönder


fotoğrafçılığın tarihi