+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Garip olaylar Forumunda en ünlü firavunlarından Tutankamonun mumyası bulunuşundan 85 yıl sonra sergileniyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  en ünlü firavunlarından Tutankamonun mumyası bulunuşundan 85 yıl sonra sergileniyor
  [SIZE=4][FONT=century gothic]
  Mısır’ın en ünlü firavunlarından Tutankamon’un mumyası, bulunuşundan 85 yıl sonra sergileniyor.

  En genç mumyanın yüzünü bugüne kadar sadece 50 kişi çıplak gözle görebilmişti.  Mısır’ın en ünlü firavunlarından Tutankamon’un mumyası, ölümünden 3 bin 300 yıl sonra ziyaretçilere açıldı. Mumya, Mısır’ın Luksor kentindeki Krallar Vadisi içindeki mezarında iklim kontrollü bir kutu içinde bugün sergilenmeye başlandı. Tutankamon’un yüzünü görebilmek için binlerce turist Luksor’daki Krallar Vadisi’ne akın etti.

  Mısır’ın esrarengiz firavunu Tutankamon, gün yüzüne çıktı. Hakkında en az bilgi bulunan firavun olan Tutankamon’un mumyası, ölümünden 3 bin 300 yıl sonra ziyaretçilere açıldı. 9 yaşında tahta çıktığı ve 19 yaşında öldüğü tahmin edilen Tutankamon’un mumyası, lahitinden çıkarılarak nem ve ısı değişikliklerine karşı özel hazırlanan bir bölüme yerleştirildi.

  Mumyayı görebilmek için binlerce turist Luksor’da Krallar Vadisi’ne akın etti. Ancak ziyaretçiler vücudu bir örtüyle kapatılan Tutankamon’un sadece yüzüyünü görebilecek.

  Öte yandan Mısırlı arkeologlar ünlü firavunun mumyasının yerinden çıkarılmasının mumyaya zarar vereceğini iddia etti. Arkeolog Zahi Havas, Tutankamon’dan geriye kalanların ve diğer kutsal emanetlerin, kalabalık grupların mezara beraberlerinde getirdikleri sıcak ve nemden dolayı tehdit altında olduğunu belirtti.

  Tutankamon’un mezarı, bundan 85 yıl önce İngiliz kaşif Howard Carter tarafından ortaya çıkarılmıştı. Krallar Vadisi’nde 3300 yıllık mezar odasından çıkarılan mumya 2005’te röntgen cihazıyla üç boyutlu olarak incelenmişti. 3 binden fazla yıl önce genç yaşta ölen Tutanhamun’un yüzü, mumyalama tekniği sayesinde aynen korunmuştu. Tutankamon’un yüzünü merak eden bilim adamları, dijital teknolojiyle firavunun yüz hatlarını belirlemişti. Firavunun öldürülmediği, muhtemelen uyluk kemiğindeki yaradan öldüğü açıklanmıştı. Mezarda bulunan eşsiz hazineler, Luksor’daki Krallar Vadisi’nin turistlerin uğrak yeri haline gelmesini sağlamıştı.

  myanın en içteki tabutu som altından, diğer üst kat iki tabut altın işlemeli tahtadan yapılmış. Firavunun mumyasının başında, yüzünün altından yapılmış maskı, sargıların arasında ve üzerinde çok sayıda mücevher ve tılsım bulunuyor. Mezarın bulunmasından bu yana firavunun yüzünü yalnızca 50 kişinin, lahdini ise binlerce kişinin gördüğü tahmin ediliyor.  tutankamonmumyas.jpg 2. Hatice
  Bayan Üye

  Eski Mısır'da firavunlar, bir taç veya nemes adını verdikleri bir başlık takarlardı ve saçlarının bir telini dahi başka insanlara göstermezlerdi.
+ Yorum Gönder


mısır mumyaları,  tutankamon