+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Garip olaylar Forumunda Maya takvimi neden önemseniyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Maya takvimi neden önemseniyor

  Maya takvimi neden önemseniyor hakkında bilgi


  Maya uygarlığı genel olarak çağının ötesinde olduğundan çoğu zaman uzaylılarla etkileşim içinde görülmüşlerdir. Ancak maya takviminin önemsenmesinin asıl nedeni Mayaların astronomi alanındaki mükemmele yakın tahminleridir. Ay ve gezegenlerin hareketleri, güneş tutulmaları ve belkide en önemlisi bugünkü modern astronomi hesaplamalarıyla bilinen “Venüs yılı”nı (synodic period) daha o zamanda hassas bir biçimde saptayabilmeleridir. Mayalar’ın 584 gün olarak hesapladıkları Venüs yılı günümüzde 583.92 gün olarak saptanmıştır.

  Not: Kehanetin 2 yıl içinde gerçekleşeceğine dair söylentiler de var. 2012 – 2014 arası.


  Maya takvimi neden önemseniyor.png.


  Maya Kehanetinin Popüler Kültüre Etkisi


  Mayaların Kıyamet kehaneti üzerine bir çok belgesel çekilmiş ve kitap yazılmıştır. History Channel (Tarih Kanalı TV) teorilerle ilgili: Decoding the past, End of days (2006), Last Days on Earth (2006), Seven Signs of the Apocalypse (2007) ve Nostradamus 2012 (2008) belgesellerini çekmiştir.
  Ayrıca Discovery Channel “2012 Apocalypse” adlı 2009 belgeselinde 2012 yılında olabileceklere yer vermiştir. Bu belgeselde büyük fırtınalar, kutuplardaki manyetik alan sorunları, süpervolkan patlamaları, depremler gibi olayların yaşanılacağına ihtimal verilmiştir.
  Ayrıca Dan Brown’un The Lost Symbol isimli kitabı da maya kehanetiyle ilişkilendirilmektedir.
  Lars von Trier’in 2011 yılı yapımı Melancholia adlı filminde bu konuya göndermeler içeren sahneler bulunmaktadır. Dünya ve güneşin yaklaşması.

  Sonuç: Şuan için NASA veya herhangi bir gözlem evinden olası bir tehlikeye yönelik açıklama yapılmamıştır. Arkeologların da belirttiği gibi bu son gün, insanlık için bir dönemin son günü veya geçmişe yönelik bir güne gönderme olabilir. Kesinlikle kıyamet olarak algılanmaması gerekir.

  Bir sürü insan kıyametin geleceğine inanıyor, belki de modern hayatın rutininden sıyrılıp gerçekten heyecanlı bir şeyler yaşamak istedikleri içindir tüm bu olanlar. Benzer insanlar takvimlerin rakamlarının aynı olduğu günlerde de özel bir şeyler olmasını beklediler (bkz. 11.11.11) 21 Aralık 2012 geride kaldığında başka bir gerisayıma katılacaklar şüphesiz.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Maya Takvimi Son Günü

  Maya Takvimi Görsel


  Maya Takvimi6.jpgMaya Takvimi,.jpgMaya Takvimi...jpgmaya-takvimi..jpgmaya-takvimi.jpgMaya Takvimi-.jpg

 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Keşke herkes olaya sadece bilimsel olarak baksa : )
+ Yorum Gönder