+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Çocuğum Yalnız Yatmak İstemiyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Çocuğum Yalnız Yatmak İstemiyor
  Çocuğum Yalnız Yatmak İstemiyor

  Öncelikle, "Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 2 ile 4 yaşların arasındaki çocukların % 41 i gecede bir ya da iki kez uyanıyor veya geç uyuyor. Uyanmanın farklı sebepleri olabilir, bunları inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Neler olabilir?"
  Tıbbi sebepleri kontrol etmişsinizdir herhalde Her konuda ilk önce tıbbi sebeplerin araştırılıp halledilmesi gerekiyor çünkü. O noktada bir şey olmadığı kesinleşirse, o vakit psikolojik-rehberlik-danışma vb. noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.
  Acı yahut ağrı, rahat yatmayı engelleyebilecek uygun olmayan koşulları (sıcaklık-soğukluk-yatak-gece kıyfateleri vs. koşullar) eledikten sonra

  Yalnız yatmak istememe nedenlerini kontrol etmeye başlayabiliriz.
  Bu noktada akla genellikle iki ana başlık gelir:
  Ayrılma korkusu
  ve Kaygılar

  Genellikle uzmanlar, eğer çocuğunuzun 3 yaşında ve altındaysa, bir de üstelik sizinle yatmaya alışıksa, onu yalnız yatmak için sizden ayrılmasını beklemek zor, derler. Bu bir süreçtir. Yalnız yatmaya özenmek ve alışmasını sağlamak için "güzel bir sabır ile" çaba göstermek gerekecektir.
  3 yaşını henüz geçtiyse de bu süreç bir miktar devam edebilir.
  Bazen de çocuklar ortada bir sebebi yokmuş gibi görünen çeşitli kaygılara sahip olabilir. Bu konuda da anne-baba ve yetişkinlere büyük iş düşer. Çünkü çocuklar henüz kendilerine yabancı bir dünyada çeşitli deneylerle ve büyüklerini izleyerek bu dünyayı tanımaya ve neler yapmaları gerektiğini az çok öğrenmeye çalışırlar. Pek çok duygu ve düşünceyi yavaş yavaş tanımlamayı ve adlandırmayı öğreniyorlardır. Bütün bu sebeplerden kendilerini rahatsız eden nedenleri büyükler kadar kolay anlatamayabilirler (ki büyükler bile duygu ve düşüncelerini doğru adlandırma ve tanımlama konusunda çoğu zaman pek de başarılı sayılmazlar ve bazen profesyonel yardım almaları gerekebilir)
  Yani anne baba -ve yetişkin- olmanın hakkını verebilmek oldukça özen ve sabır isteyen bir sanat
  Kolay değil, ama sevginizle ve tecrübelerinizle ve de kesinlikle sabrınızla güzel sonuçlara ulaşacaksınızdır.
  Öncelikle anlamaya çalışmak ve uzun zaman önce geride bıraktığımız çocukluğumuzu az biraz anımsama gayreti aslında bunlar çocuklarla ilgili her ayrıntıda işinizi kolaylaştıracaktır.

  Neleri deneyebiliriz?
  *Anlatabiliyorsa -sakince- konuşmaya, paylaşmaya çalışabiliriz. Bu konuşma ve paylaşımlar sırasında ipuçları keşfedebiliriz. Paylaşımlar illa sorgulayıcı şekilde olmamalı, daha çok oyun, resim , ortak zaman geçirme faaliyetleri şeklinde olursa daha iyi sonuçlar elde edilebilir.
  *Odanın fiziki ortamının çocuğunuz için elverişli koşullara sahip olduğundan emin olun. (hava, sıcaklık, yatak, giysiler vs.) Oda için almanız gereken malzemeler olduğunda buna çocuğunuzu da dahil edebilirseniz, odasını daha çok benimseyebilir.
  *Genellikle gece yatmama problemi yaşayan çocuklar bağlantılı olarak geç uyanma problemi de yaşayacaktırlar. Bu problemleri azaltmak için çocuğunuzun her zamankinden daha erken yattığı ve erken kalktığı bir günü denk getirip, o günü olabildiğince güzel geçirmeye çalışın. Sonra bu gün hakkında konuşun. Dün erken yattığın için bugün erken kalkabildin ve seninle ne kadar çok zaman geçirebildik, şeklinde konuşmalar ile onu böyle günler yaşamak için erken yatması ve erken kalkması gerektiğine özendirebilirsiniz.
  *Çocuğunuzun sevdiği bir şeyleri, odasında yalnız yatmaya alışana kadar, kendisine arkadaş edinmesine izin verebilirsiniz.
  *Yalnız yatmak istememe sebebi sadece korku ise korkunun bir fobi mi yoksa korku mu olduğunu ayırt etmelisiniz. Kolay ve yalnız uyumaya alışana kadar, Bu korkusunu engelleyebilmek için odada bazı düzenlemeler deneyebilirsiniz.
  Bir gece lambası.
  Kısık sesle dinlendirici bir müzik.
  Odanın kapısını açık veya aralık bırakmak.

  *Geceleri sürekli uyanan ya da size odanızda rahatsızlık veren bir çocuk tabii ki sabır sınırlarınızı zorlayabilir, sizin de uyku düzeninizi alt üst edebilir. Sizi çeşitli sıkıntılar içine sokabilir. Ancak bütün bunlara rağmen olabildiğince sakin olmaya gayret etmelisiniz. Siz ne kadar rahat ve sakin olabilirseniz, bu problemi de o kadar kolay çözebileceksinizdir. Çünkü sizin stresiniz de çocuğa direk yansır, farkında olsak da olmasak da. Bu problemlerde eşler arası destek ve paylaşım da çok önemlidir, tıpkı diğer bütün problemler de olduğu gibi. Her iki taraf kesinlikle gün içinde pek çok farklı sıkıntı yaşıyor ve yoruluyordur, akşamları dinlenme süreci olarak kabul ediyordur. Ama unutmamak gereken en önemli nokta: bir çocuk, bir anne ve bir babanın ortak ürünüdür. İki tarafın da faaliyeti, isteği, sevgisi vs vs. pek çok nokta sonucunda bu hediyeyle buluşulmuştur. Bütün bunları paylaşarak birbirinize maddi-manevi destek olabilirsiniz. Eviçi sorunlar ancak ortak çalışma ile güzel bir sonuca ulaştırılabilir.

  *Cidden çok korkuyorsa, yalnız yatmaya zorlama yerine yavaş yavaş, adım adım buna alışmasına çalışın.
  Belki sizin odanızda sizinle uyumak yerine, onun odasında onunla uyumak şeklinde bir süreç ile odada korkacak bir şey olmadığını birlikte gözlemleyebilir ve bunu konuşarak paylaşabilirsiniz. Herkesin kendi odasında uyuması gereği üzerine konuşup, gerekli olduğunda ve acil durumlarda seslenerek size ulaşabileceğini, sizin odasında olmasanız da onun yanında olduğunuzu hissetmesini sağlayabilirsiniz.
  Eğer ısrarla sizin yatağınızda yatmak konusunda diretiyorsa, daha büyün inat savaşlarına girişmeyin, inatlaşmak inatlaşmayı öğretir çocuğa Hiçbir deneme yanıt vermiyorsa, Korkusunun sebebini bulmak için bir uzman yardımı almanız gerekebilir. Bazen cidden küçük ayrıntıları görebilmek sorunu halledebilmektedir.

  Bu probleminizi kolaylıkla ve güzel bir şekilde halledebilmenizi diliyorum.
  Bilemiyorum ne ölçüde yardımcı olabilmişimdir. Uzaktan yardımcı olabileceğimiz noktalar var ise, elimizden geleni yapmaya gayret ederiz.
  Ve gelişim çağları, yaş dönemlerindeki en önemli ve mutlaka yaşanan özelliklere dair bilgiler edinmeniz de sizi biraz rahatlatabilir.
  Mesela 4 yaş çocuğu oldukça inatçı bir dönemi yaşamaya devam etmektedir. Bu bir süreçtir ve ne kadar inatlaşılırsa, o kadar inatlaşma katma değer vergisi olarak geri dönecektir. Tıpkı istediği gibi hareket etme, bazı durumlarda arkadaşlarıyla ve yetişkinlerle kavga etme vd. noktalar gibi
 2. Ziyaretçi

  Benim oğlum 6 yasında Bizimle yatıyor Yatağı bizim odada ODa biraz geniş. Aynı odada olmasına rağmen yatmıyor :/ Nie korkuyorsun diorm televizyondaki çizgi filmleri dior Gözü dönen adam dior.. NE yapabilirim?
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Merhaba böyle vakalarda çocuğunuzu bir pikiyatrise götürmekte fayda vardır.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Çocuğunuz altı yaşına gelmiş ve hala sizinle yatmak istemesi normal değildir. Çocuğunuzun odasını ayırmanız ve uyuyuncaya kadar sizin yanında kalmanızı öneririm eğer çizgi filmlerde izlediği karakterlerden etkilenmiş ise böyle zararlı çizgi filmlerden uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

+ Yorum Gönder