+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri ile ilgili bilgi
  Tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri ile ilgili bilgi
  Tavsiye etmiyoruz , cok az alkol yumurta gelişimini olumsuz etkilemeyebilir , ama çok az kahve yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir . Kahveden kesinlikle uzak durun.
  Son gelişmeleri içeren , infertilite ile ilgili bir kitap satın alın , gelişmeleri izleyin ve tüp-bebek mikroenjeksiyonla ilgili önceden bilgi edinin. Hergün yeni bir gelişme olduğunu unutmayın.
  İşlemler hakkında , doktorunuza sürekli sorular sorun, sayılar neyi ifade ediyor öğrenin. E2 ve döllenme rapor v.s. sonuçlarının bir fotokopisini alın kendi dosyanızda saklayın.
  Ne kadar çok şey bilirseniz ,sizinle o kadar çok ilgilenip ,daha çok paylaşacaklardır. Size zaman ayıracaklardır.
  Sizinle aynı konumda olan (faktör, dönem v.s.) bir tüp bebek hastası ile tanışın ve hikayelerinizi paylaşın , bu size rahatlık sağlatabilir.
  Gebelik testi öncesi günleri için esnek ve hafif bir program yapın ve uygulayın
  Tedvide ,doğum öncesi vitamini almaya başlayın, en azından üç ay öncesinden başlayarak günlük 400 mcg folik asid almaya başlayabilirsiniz ,bu miktar uzmanların gebelik sırasında önerdikleri 800 mcg lik miktara bakılarak uygun oldugu düşünülebilir.
  Bazı merkezler aşırı uyarılmadan korunmak için ,yüksek protein , düşük tuz potasyum ihtiva eden diyetin faydalı olacagına inanıyorlar .(aşırı uyarılma kaçınılması gereken bir durumdur)
  Tedavi sırasında aldıgınız ilaçlardan dolayı biraz kilo alabilirsiniz ve şişkinlik olabilir, gebe kaldıgınız zaman bu durumun hiç bir önemi kalmayacaktır.
  Yumurtaların uyarılması sonucunda ,bazı hanımlar kendilerini cok rahatsız hissedebilirler ve acı duyabilirler, föliküllerin gelişimini olumsuz etkiliyebileceginden ,dar giysiler giymeyin askine geniş elbise giyinin faydası olacaktır.
  Tedavi sırasında ilaçlar ve diger uyarma işlemleri kabızlıga yol açabilir. Yumurta toplanma gününe yaklaşırken bunun için önlem alın
  Eşinizle onun rolü hakkında konuşmayınız , zira bu tartışma onu aşırı strese sokup probleminizin çözümünü daha da zorlaştırabilir
  Eğer bu sizin ilk tüp-bebek yada mikroenjeksiyon denemenizse , özelliklede kaliteli embriyolarınız oluştuysa, transfer edilecek embriyo yada blastokist sayısı için muhafazakar olun (bir fazla transfer isteyin).cünkü daha sonra döllenebilme sorunu yolunuzda engel teşkil edebilir.
  Eger birden fazla tüp bebek deneme başarısızlığı yaşadıysanız , özelliklede doktorunuz protokol değişikliği yapmayı düşünmüyorsa , siz düşünün doktorunuzu ve tedavi merkezinizi değiştirmeyi.
  Şunu hiç unutmayın; hiç bir deneme biribirinin aynısı degildir. Aynı merkezde, aynı protokol uygulansa bile sonuçlar biribirinin aynısı olmayabilir.(yumurta ,embriyo sayısı kalitesi v.s.) Bu durum sizi endişelendirmesin.
  Bazı merkezlerde başarı şansını artırmak için embriyo reddini önleyen bazı ilaçlar kullanıyorlar , bunun sizin merkezinizde kullanıp kullanılmadıgını araştırın.
  Daima hemşirenizin talimatlarını , onu iyi anladıgınızı teyid etmek için tekrar edin . E2 degererinizi öğrenin , yanlış birşey daya açık olmayan bir konu varsa hemen açıklama isteyi. (emir tekrarı yapın)
  Uyarılmadan önce , eşinizle , kaç tane embriyo veya blastokist transfer ettirmeyi planladıgınızı tartışın ve kararlaştırın. Eğer iyi kalite ve çok sayıda embriyonuz kaldıysa dondurtmayı düşünün.
  Progesteron uygulaması için bir kaç alternatif mevcuttur. Dolayısıyla iğne olmaktan kurtulabilirsiniz (maalesef sadece progesteron ilacının alımında)
  Bazı merkezlerde progesteronun vajinadan alınmasının daha etkili olduğunu düşünmektedirler ve öyle alınmasını önerirler.
  Merkeziniz izin veriyorsa, progesteronu ağızdan da alabilirsiniz
  Denemelerinizden sonraki adet döneminizde, kanamanız olsa bile hala gebe olabileceginizi unutmayınız. Protesteron destegini, kanda gebelik testi yaptırıp emin olmadan kesmeyiniz.
  İlaçlarınızı zamanında alın. Özellikle çatlatma iğnenizi doktorunuzun size söyledigi zamanda dakik vurdurun.
  İlaçlarınızı serin bir yerde saklayınız , ilaçlarınızın son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.
  Baskılayıcı cilt altı iğne enjektörünüzün kaç ünitelik olduguna dikkat edin , söylenilen doz da ilaçın dogru miktar olup olmadıgını hemşireye teyid ettirin.
  Kısa mesafeli ve süreli gezi ziyaret tüb bebek tedavi stresinizi azlatabilir.bol bol gezin dinlenin. (transferden sonra degil)
  Oturduğunuz şehir dışında tedavi görüyosanız yanınıza geniş elbiseler alın ve buzdolabısı olan bir konaklama yeri seçin.
  Kendinizi belirsizliklerden uzak tutun , karamsar olmayın.
  Sosyal kontaktlarınızı minimuma indirin.
  Kendi kendinizle ve eşinizle biribirinize odaklaştıgınız kenetlendiginiz bir zamanda tedaviye başlayın.
  Pozitif düşünün , relax olun
  Karamsarlık durumlarında , başarı ithimallerinizi gözden geçirin, ruhsal iniş çıkışlarda ya nötr kalmaya yada umutlu olmaya devam edin.
  Stresi yenmenizde hangisi size yardım edecekse onu yapabilirsiniz : relax,derin nefes alma , yoga,meditasyon gibi.
  Yumurta toplama öncesi ve sonrası birer gün işe gitmeyiniz (çalışıyosanız) . Ağrınız olabilir , dinlenin
  Kişiden kişiye ağrının şiddeti değişebilir . Bazı hanımlar az ağrı hissetkilerini söylemelerine rağmen bazılarıda çok hissettiklerini söylemektedirler. Her iki durumda kendinizi alıştırın.
  Yumutra toplama günü yanınıza birini mutlaka bulundurun. Narkozun etkisi ile ayık olmayabilirsiniz ve size doktorunuz tarafından söylenen yapmanız gereken şeyleri daha sonra hatırlamayabilirsiniz.
  Birşeyleri hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin . Yatıştırıcı ilaçların etkisi geçince eski normal durumunuza döneceksiniz.
  Bazı hanımlar, toplama esnasında kullanılan bazı yatıştırıcıların karabasana sebep olduklarını beyan etmişlerdir 2. Hakim
  Devamlı Üye

  tüp bebek sonrası hamilelik belirtileri ancak anne adayı hissedebilir bu tür şüpheler oldu mu kesinlikle doktorunuza baş vurun ve doktorunuza sürekli hissettiğiniz şey ler ile ilgili sorular sorun ve gereken tedavileri alın.
+ Yorum Gönder