+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Kürtajın riski varmı , Kürtaj Yaptırmanın Riskleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kürtajın riski varmı , Kürtaj Yaptırmanın Riskleri Nelerdir
  Kürtajın ne gibi riskleri vardır?


  Tecrübeli kişiler tarafından uygulanıldığı takdirde normal gebelik haftalarında yapılan kürtaj işlemi sırasında oluşabilecek riskler yok denecek kadar azdır.

  Ancak yine bir cerrahi girişim olduğu için bazı riskler de taşır.

  Bunlar:
  Rahim ve barsak delinmeleri
  Kanamalar
  Gebeliğin tahliye hiç edilemeden kalması
  Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması
  İşlem sonrası rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit)
  Anesteziye bağlı problemler olabilir.
  Rahim içi dokunun (endometrium) tahribi veya rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucu adet görememe veya adetlerin azalması.

  İşlemin yapıldığı ortamın steril (mikroptan arındırılmış) olması son derecede önemlidir.

  Gebeliğin tam olarak tahliye edilememesi rahime ait anatomik değişikliklerden veya gebeliğin çok erken bir haftada tahliye edilmesi durumlarına bağlı olabilir. Genellikle önerilen en az 7- 10 gün adet gecikmesi sonrası işlemin yapılmasıdır. İşlem yapılmadan önce gebelik ultrason yardımıyla rahim içinde görünebilir durumda olmalıdır. Bu şekilde gebeliğin bir “dış gebelik” olmadığı da anlaşılmış olacaktır.

  Kürtaj sırasındaki kanamalar ise genellikle “atoni” dediğimiz rahim içeriğinin boşaltılması sonrası rahim kasının iyi şekilde kasılamaması durumuna bağlıdır. Özellikle büyük gebeliklerde ortaya çıkan bu durum damar yolundan verilen bazı ilaçlar ve rahime yapılan masajlarla düzeltilebilir. Kanama, rahim kasının (myometrium) kasılması ile sonlanacaktır.

  Yine, rahim içinde parça kalması da rahim kasının tam olarak kasılmasını önleyerek kanamaya sebep olabilir. Bazen parça kalmasına bağlı kanamalar, işlemden birkaç gün sonrasından itibaren de başlayabilir.

  Tüm bu problemlerin oluşma şansı, işlemin tecrübeli kişiler tarafından dikkatli ve hijyenik ortamlarda uygulanmasıyla yok denecek kadar azdır.
 2. Ziyaretçi

  Kürtajın çoğu riskleri vardır. Özellikle tekrar hamile kaldığınızda bebeğin anormal yada annede bir rahatsızlık olabilir. Bu yüzden kürtaj yaparken en iyi doktorlara gitmeniz tavsiye edilir. Başka doktorlar rahim bölgesine zarar verip enfeksiyon kapmasına neden olabilir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Kürtaj her şeyden önce haramdır Allahın yarattığının hayatını sonlandırmaktır ve tabi ki sağlık açısında na çok risklidir. Kürtaj yaptırmak bazen bir takım rahim sakatlanmalarına sebep verebiliyor veya rahim tam olarak temizlenemeyip enfeksiyona sebep olabiliyor ayrıca aşırı kanamalara da sebep verip annenin sağlığını tehdit edebiliyor. Kürtaj yapılacaksa mümkün olduğunca sağlıklı ortamlarda yapılmasına dikkat edilmelidir.
+ Yorum Gönder


kürtajın tehlikesi var mı