+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda İdeal gebelik yaşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İdeal gebelik yaşı
  İdeal gebelik yaşı

  dealgebelikya.jpg
  İdeal gebelik dönemi hem fiziksel hem de psikolojik olgunluğa erişilen 20-30 yaşları arasındadır. Ancak günümüzde giderek daha fazla kadın pek çok nedenden ötürü gebeliği 30 yaş sonrasına erteliyebiliyor. 30 yaşın altındaki kadınlarda her ay gebe kalabilıhe olasılığı %20 civarındayken, 40 yaşın üstünde bu oran yalnız % 5′tir. 35 yaşın üstündeki evli çiftler düzenli ilişki kurmalarına rağmen hamile kalamadıkları taktirde doktora başvurmak için 6 aydan fazla beklememesi gerekir. 25 yaşmdaki bir kadın genellikle 2-3 ay içinde hamile kalabilirken 35 yaşın üstündeki normal kadınlarda bu süre 6 aydan dahada uzun sürebilir.


  İdeal gebelik yaşı nedir?
  Düşük yapma riski ise 30 yaşına kadar %10, 30′lu yaşlarda %13,40′lı yaşlarda ise %34′e yükselir ve elde edilen hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi zorlaşır. 35 yaşından sonra hamilelik kapasitesi ciddi biçimde düşer.
  Ek olarak üretilen yumurtaların genetik kalitesi bozulduğundan olası hamileliklerin düşükle veya kromozom anomalili bebekle sonuçlanma olasılığı artar. Yaşla birlikte hem yumurta sayısı azalır, hem de bu yumurtaların kalitesi düşer. Bu da yumurtanın sperm tarafından döllenebilme (fertilizasyon) yeteneğinin azalması anlamına geliyor. Ayrıca döllenme olsa bile, oluşan embriyolarda genetik hastalık riski artar. Örneğin ileri yaşlarda doğum yapan kadınların çocuklarında Down sendromu’ (mongolizm) riski yükseliyor 2. Hakim
  Devamlı Üye

  İdeal gebelik yaşı yani kadınların en düzenli bir şekil de hamile kalacakları yaşlar 20 ile 30 yaşları arasın dadır bu yaşlar arasın da kadınların hamile kaldıkları süre bir ay ile üç ay arasın da iken 30 yaşından büyük kadınların ise hamile kalma süreleri 6 ayı geçebilmektedir.
+ Yorum Gönder