+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  Gebelikte İlaç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Ertuğ, doğuştan kalp hastalıklarının sadece yüzde 5'lik kısmının nedeninin bilindiğini, hastalığın, çok faktörlü hastalıklar grubuna girdiğini söyledi.

  Gereksiz ilaç kullanmayın!

  Doğuştan kalp rahatsızlıklarında annenin hamilelik döneminde karşılaştığı sorunların da etkili olduğunu vurgulayan Ertuğ, gereksiz ilaç kullanımının anne karnındaki bebeğin kalp gelişimi üzerinde olumsuz etkileri bulunduğuna dikkat çekti.

  Bu etkilerin oluşmasında epilepsi ilaçlarının başta geldiğini belirten Halil Ertuğ, gebelik kusmaları için kullanılan bazı ilaçların da doğuştan kalp hastalıklarının oluşmasında etkisinin olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

  İlk üç ay önemli

  Özellikle hamileliğin ilk üç ayının bebeğin kalp gelişimi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Ertuğ, bu ayda ilaç alımı, röntgen çekilmesi gibi çevresel etkilerin anne karnındaki bebeğin kalp gelişimini olumsuz etkilediğine işaret etti.

  Annenin geçirdiği hastalıklar

  Prof. Dr. Ertuğ, annenin geçirdiği bazı hastalıkların da anne karnındaki bebek üzerinde diğer vücut gelişimi bozukluklarıyla birlikte kalp yönünden anormalliklere yol açabildiğini belirtti.

  Ertuğ, annenin döküntülü hastalık geçirmesinin bebekte doğuştan kalp hastalığı oluşmasında etkisinin olabileceğine dikkat çekti:

  Kızamıkçığa gebelikte yakalanabilir

  "Bunların arasında en iyi bildiğimiz annenin kızamıkçığa yakalanması. Kızamıkçık bir çocukluk hastalığı olmasına rağmen eğer anne çocukluk döneminde geçirmemişse, tesadüfen gebelikte de buna yakalanabilir.

  Oldukça riskli bir hastalık. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında yakalanırsa, bebeğinde, yüzde 100'e yakın oranda diğer organların gelişim bozukluğuyla birlikte kalp anomalisi ortaya çıkıyor.

  Kalp rahatsızlığına neden olabilir

  Kalpte akciğer damarıyla şah damarı arasında bağlantı olabiliyor. Akciğer damarının çıkışında koroner darlık dediğimiz kalp rahatsızlığı olabiliyor. Anne hastalığa gebeliğin ne kadar erken evresinde yakalanırsa risk artıyor." 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Gebelik dönemi boyunca annenin kendisi ve doğacak bebeği için yapması gereken çok şey vardır bunlardan bir tanesi ise annenin ilaç kullanmaması gereklidir çünkü bir çok verilen ilaç kalp rahatsızlıklarına ve bebeğin hastalıklı doğmasına neden olmaktadır.
+ Yorum Gönder