+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelik hormonu ve çocuk arzusu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamilelik hormonu ve çocuk arzusu
  Hamilelik hormonu ve çocuk arzusu

  Hormonların beyinde yol açtığı değişim yalnız annenin yavrusunu korumasına ve bakımına yönelik değil, aynı zamanda anneye yavrusuna daha iyi yaşam koşulları sağlayabilmesi için yeni yetenekler de kazandırıyor. Hatta beyindeki bu yeni donanımlar anne fare yaşlanana kadar sürüyor. Bütün araştırmalar yalnızca dişi fareler üzerinde yapılsa da, insanda da aynı özelliklerin söz konusu olduğu üzerinde duruluyor.

  Memelilerin büyük çoğunluğunda annelik davranışları beynin aynı bölgeleri tarafından kontrol ediliyor.

  50 yıl kadar önce bilim dünyası şunu keşfetti: Hamilelik hormonları, dişinin yavrusu için duyduğu arzuyu körüklüyor. 1940’larda Yale Üniversitesi’nden Frank A. Beach, dişi üreme hormonları olan östrojen ve progesteronun farelerde, hamsterlarda, kedilerde ve köpeklerde kızgınlık ve cinsellik gibi tepkileri düzenlediğini keşfetti.

  Bunun ardından, Rutgers Üniversitesi’nde Hayvan Davranışları Enstitüsü’nden Daniel Lehrman ve Jay Rosenblatt, aynı hormonların farelerde annelik davranışları için de gerekli olduğunu ortaya koydu.

  1984 yılında Robert Bridges, hamilelik döneminde östrojen ve progesteron salgılanmasının arttığını belirledi. Aslında, hormonlar kadar sinir sistemini etkileyen diğer kimyasalların da annelik davranışları üzerinde etkisi var. Örneğin, beynin hipotalamus bölgesinde üretilen ve acıyı dindirici özelliği olan endorfin salgılanması, hamilelik döneminde özellikle de doğumun hemen öncesinde artıyor.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Gebelik sırasında annenin beyninde salgılanan hormonlar hem annenin bebeği ile bir bağ oluşturmasına hemde bebeğini koruması ve iyi imkanlar sunması için harekete geçirmektedir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar anne farelerin bebeklerini yaşlandıkları zaman kadar iç güdüsel olarak korumaya çalıştıklarını ve insanlarında aynı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
+ Yorum Gönder