+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte ek demir besinleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamilelikte ek demir besinleri
  Hamilelik Dönemi İçin En İyi Ek Demir Besinleri

  Yeşil mercimek, ıspanak, lahana, taze fasulye, çemen, balık ve kümes hayvanları gibi demir bakımından zengin birçok gıda bulunmasına rağmen hamile bir bayan bu besinlerde bulunan demiri alarak tüm ihtiyacını karşılayamaz. Bazı hamile bayanlar ise beslenme programına kişisel tercihlerinden dolayı bu besinlerden bazılarını dahil etmemektedirler. Bu yüzden doktorlar tarafından hamilelik döneminde ek demir besinleri almak önerilmektedir. Ağız yoluyla vücuda alınabilecek toz ya da hap şeklinde birçok ek demir besini bulunmaktadır. Bu durumlarda fazla miktarda ek demir besini doktorların size önerisi olabilir. Özellikle hamilelik döneminin ikinci yarısında alınması gereken demir miktarı ilkine göre daha da yükselebilir. Aynı zamanda ek demir besinleri alırken bir yandan da diğer besin maddeleri ve vitaminlerin de alınmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  Hamilelik döneminde alınabilecek en iyi ek demir besinlerinden konuşurken, bu ek besinleri alırken sadece reçetenize uygun bir biçimde hareket etmeniz ek besinlerin yan etkilerinden kaçınmak için şiddetle tavsiye edilen bir davranıştır. Baş ağrısı, mide bozuklukları, deride bozukluklar (pişik gibi) hamilelik döneminde alınan ek demir besinlerinin yan etkileri arasında yer alır. Bir diğer yandan, kansızlık için demir hapları eksiklikten kaynaklanan bozuklukları düzenlemede yardımcı olur ve yan etkileri de engeller. Hamilelik döneminde alınan ek demir besinlerinin dozajı da hamile bayanın genel sağlığı ile bağlantılıdır. Hamilelik döneminde kansızlık için ek demir besinleri genelde sıradan ek demir besinlerinden daha fazla dozda olmalıdır. İdeal ek demir besini miktarı yaklaşık 50 mg kadardır.
  Eğer demir gereksiniminiz için doğal yöntemler arıyorsanız, yeterli olan ya da olmayan, demir bakımından zengin gıdaları beslenme programınıza dahil etmenizde fayda var. Hamilelik döneminde ek demir besinleri almak, kandaki hemoglobin hücrelerinin sayısını uygun seviyede tutmakta ve demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığın önüne geçmek için birebirdir. Yan etkilerden kaçınmak için bu ek besinleri sadece doktorunuzun önerdiği şekilde ve onun gözetimi altında almanız gereklidir! Kendinize iyi bakın!
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamilelik döneminde demir anne için ve bebek için çok yaralıdır. Annelerde genelde demir eksikliği görülmektedir. Gebelikte demir eksikliği görülememesi için bolca demir ihtiva eden besinler tüketmesi gerekmektedir. Ispanak, et, balık tavuk, yeşil mercimek ve taze fasülye bol demir içeren gıdalardır.
+ Yorum Gönder