+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelik Döneminde İştah Kaybının Sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamilelik Döneminde İştah Kaybının Sebepleri
  Hamilelik Döneminde İştah Kaybının Sebepleri

  Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan iştah kaybı genel olarak mide bulantıları yüzünden olur. Mide bulantısının verdiği his yemek yeme isteğini azaltır bu yüzden hamilelik dönemindeki iştah kaybının ana nedenlerinden biridir.
  Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde sindirim sisteminde genel bir yavaşlama olur. Bu yavaşlamanın sebebi iste aşağı bağırsak bölgesine ve uterusa uygulanan basınçtır. Bu basınç hamileliğin ilk dönemlerinde iştah kaybına ve kabızlığa yol açar.
  Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde ortaya çıkan iştah kaybının diğer nedenlerinden biri ise progesteron hormonundaki artıştır. Bu hormon tüm sindirim sistemi işlemlerini yavaşlatıcı etkide bulunur. Sindirim işlemini yavaşlatan bir diğer neden ise kalın bağırsak tarafından emilen yüksek oranda su miktarıdır. Hamilelik döneminde alınan demir de anne olacak bir bayanda kabızlığı artıran bir başka etkendir ve bu da iştah kaybına yol açar.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamilelikte ilk dönemde mide bulantıları nedeni ile iştah kaybı görülürken son dönemde bebeğin büyümesi ve mideye baskı yapması nedeni ile annede iştahsızlık görülmektedir. Anne adayı midesine bebeğin yaptığı baskı nedeni ile doymuş hissi yaşamaktadır.
+ Yorum Gönder