+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Sağılmış sütü ne kadar süreyle muhafaza edebilirim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sağılmış sütü ne kadar süreyle muhafaza edebilirim
  Sağılmış sütü ne kadar süreyle muhafaza edebilirim?

  Sütü bozulmadan saklamanız hangi saklama yöntemini kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Sağlıklı bebekler için genel kuralları göz önünde bulundurun:

  Oda sıcaklığı:
  Taze olarak sağılmış süt oda sıcaklığında en fazla 6 saat saklanabilir. Sütü hemen kullanmayacaksanız ve odanız da sıcaksa sütü hemen izole edilmiş soğutucu kaba, dolaba ya da buzluğa kaldırın.

  İzole edilmiş soğutucu: Annenin sağdığı taze sütü buz kalıplarıyla izole edilmiş soğutucu kap içinde bir güne kadar saklayabilirsiniz. Daha sonra sütü kullanın ya da buzdolabı veya dondurucuya nakledin.

  Buzdolabı:
  Buzdolabının kapısında saklamamak şartıyla taze sağılmış sütü buzdolabında 5-8 gün arasında muhafaza edebilirsiniz.

  Dondurucu:
  Taze sağılmış sütü, standard bir buzdolabının dondurucusunda 3-6 ay saklayabilirsiniz. Sandık tipi derin dondurucularda ise 6 ay ile 1 yıl arasında muhafaza edebilirsiniz. Aynı şekilde sütü dondurucunun kapağına değil, arka bölümlerine yerleştirin.

  Bebeğinizden ayrı olduğunuz durumlarda anne sütünü kullanın, çünkü bazı araştırmalar dondurulmuş ve uzun süre beklemiş sütte C vitamini kaybı olduğunu gösteriyor. Bazı araştırmalar da 2 günden fazla beklemiş olan donmuş sütün bakteri öldürücü özelliğini kaybettiğini iddia ediyor. Ayrıca sütün yağ kalitesinde de azalma olduğu açıklanmıştır.

  Sütün saklanmasıyla ilgili bu genel kuralların erken doğmuş, hasta ya da hastanede yatan bebekler için farklılık gösterdiğini unutmayın.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anne sütü saklanırken uzun süre dayanması için dondurucuda saklanmalıdır. Anne sütü oda sıcaklığında 6 saat boyunca saklanabilir. Anne sütü hemen kullanılmayacaksa buz dolabında saklanmalıdır. Anne sütü izole edilmiş kapta tam 24 saat saklanabilmektedir. Anne sütü kullanılacağı zaman bir kabın içinde sıcak suda bekletilerek saklanabilir.
+ Yorum Gönder