+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hamilelikte Astım Anneyi Etkiler Mi Astım Bebeği Etkiler Mi Nasıl Tedavi Edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Hamilelikte Astım Anneyi Etkiler Mi Astım Bebeği Etkiler Mi Nasıl Tedavi Edilir
  Hamilelikte Astım Anneyi Etkiler Mi Astım Bebeği Etkiler Mi Nasıl Tedavi Edilir

  urum böyle olunca bedeninizin gebelik boyunca oksijensiz kalmaması, dolayısıyla bebeğini*ze yeterince oksijen ulaşması için çok tedbirli davranmanız gerektiğini belirte*rek başlayalım… Ama eğer astım hastalığı kontrollü bir şekilde seyrederse, ha*milelik sırasında bir komplikasyonla karşılaşmayabilirsiniz. Kontrol altına alın*mayan astım ise, anne adayında ve fetusta oksijen yetersizliğine bağlı ciddi so*runlara yol açabilir. Eğer astımınız varsa ve hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamileyseniz, bu konuyu mutlaka doktorunuzla konuşun.

  Gebelikteki Seyri
  Astımlı gebeleri üç gruba ayırabiliriz: Astımlı hamile kadınların üçte birinde, be*lirtiler geriler. Diğer üçte birlik bölümde, zaten var olan astım belirtileri devam eder. Ve son üçte birlik kesimde bu belirtiler daha da kötüleşir. :
  Eğer astımınız yeterince kontrol altına alınmazsa ve ciddi seyirli olursa, annenin ve bebeğin karşılaşabileceği birçok risk bulunmaktadır:

  Bebekteki riskler:
  • Erken doğum, prematürite
  • Bebekte gelişme geriliği
  • Düşük doğum ağırlığı
  • Bebeğin kaybı
  Annedeki riskler:
  • Preeklampsi ?
  • Aşırı kusma
  • Vajinal kanamalar
  • Annenin kaybı

  Ortalama gebeliklerde bebek kaybı riski % 1 oranında iken astımı olan gebeler*de bu risk % 1,5a çıkabilmektedir. Ancak tüm bu riskleri iyi bir doğum öncesi takibi ve astım kontrolü ile en aza indirmeniz zor değil… www.kadinlarsitesi.com  Gebelik Takibi
  “Astımım ne kadar kontrol altında?” Bu soruyu kendinize daha gebe kalmadan evvel sormalısınız. Çok keskin çizgilerle çizmeyelim ama, astımınıza bağlı haf*tada 1-2den fazla şikayetinizin olmaması gerekir. Gece uykunuzu ayda 1-2 ke*reden fazla rahatsız etmemelidir. Uzun zamandır sizi acile götürecek kadar cid*di bir atağınızın olmamış olması gerekir. Astımınızın ne kadar kontrol altında olduğunu, özellikle hastalığınızı takip eden göğüs hastalıkları doktorunuz ile detaylı bir şekilde görüşmeniz gerekir. Doktorunuz sizi gebe kalmadan evvel de*ğerlendirerek ve gerekirse solunum fonksiyon testleri uygulayarak en uygun planı oluşturacaktır.

  Gene de biz bir hatırlatalım:
  • Astımınızı tetikleyenlerden uzak durun
  • İlaçlarınızı aksatmayın
  • Sigara içmeyin, pasif içici olmayın
  • Egzersizi doktorunuza danışarak yapın

  Doktorunuz gebeliğiniz boyunca sık sık ultrason ve non-stres test uygulamaları ile bebeğiniz için her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edecektir. Sizden gün içindeki bebek hareketlerini kontrol etmenizi isteyecektir.

  Gebelikte Tedavi
  Astım ilaçlarının büyük çoğunluğu hamilelikte kullanmak için güvenlidir. Hat*ta rahatlıkla emzirebilirsiniz de… Kontrol altına alınmayan astımın vereceği za*rar, ilaçların bebeğe vereceği zarardan kat kat fazladır. Bu süre boyunca dokto*runuz tedaviniz kapsamında ilaçlarınızı değiştirebilir veya durumunuza göre ye*ni dozlar önerebilir. Bu noktada hemen altını çizelim, gebe kaldığınız için, dok*torunuza danışmadan, aniden ilaçlarınızı kesmeyin ya da dozları ile oynamayın! Gebelikten önce aşı tedavisine başlanmışsa, doktorunuz ile görüşerek devam edip edemeyeceğinizi belirleyin. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Hamilelikte oluşan astım annenin nefes almasını zorlaştıracak dolayısı ile de bebeğe giden oksijen miktarını azaltacağı için astım sorunu olan Anne adayları hemen bir uzaman başvurmalıdırlar. Annede görülen astım bebeği üzerinde gelişim geriliğine, bebek kaybına, düşük ağırlıklı doğum ve erken doğuma sebebiyet vermektedir. Annelerde ise aşırı kusmaya, vajinal kanamaya ve anne kaybına sebep olabileceği için mutlaka tedavisi yapılmalıdır.
+ Yorum Gönder