+ Yorum Gönder
Kadın Forumu ve Gebelik ve Annelik Forumunda Hangi miyomlar ameliyat edilir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Hangi miyomlar ameliyat edilir?
  Hangi miyomlar ameliyat edilir?


  Kadınlarda en sık görülen genital organ tümörleri myomlardır. Bunlar, rahim kasının urları olup, iyi huylu tümörler sınıfına girerler. Milimetrik boyutlardan tüm karın boşluğunu dolduracak kadar değişik büyüklüklerde olabilirler. Bir tane de olabilir, sayılamayacak kadar çok da olabilirler. Rahimde kasın içinde veya rahimin dışına doğru büyümüş ya da rahim iç boşluğuna büyümüş olabilirler. Rahim dışına büyüyenler çapları büyük bile olsa, sıklıkla belirti vermezler, karın boşluğuna doğru büyürler. Rahim iç boşluğuna büyüyenler ise küçük bile olsalar düzensiz adet kanaması yapabilirler. Menopozda aynı kalabilir veya biraz küçülebilirler. Oluşma sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte, rahim kası hücrelerindeki genetik kodlarda değişmeler, hormonların etkisi veya insüline benzeyen büyüme faktörü gibi kimyasalların etkisinin olduğu düşünülmektedir. Myomların tek tedavisi ameliyattır, ancak bütün myomlara ameliyat gerekmez.

  •
  Hızlı büyüme yapıyorlarsa

  •
  Düzensiz veya fazla adet kanaması yapıyorlarsa

  •
  Gebeliği engelleyen bir yerleşimleri varsa

  •
  Ağrı veya diğer organlara baskı belirtileri veriyorlarsa (dışkılamada zorluk, gaz, sık idrar gibi)

  •
  Tekrarlayan düşük yapma sebebi oldukları düşünülüyorsa, myomların ameliyatla alınmaları gerekmektedir. Ameliyat açık veya kapalı (laparoskopik, histeroskopik) yapılabilir. Çocuk yapmak istenmiyorsa gerekirse rahmin tamamı da alınabilir, bu durumda yumurtalıklar alınmadıkça adet olmasa da menopoza girilmez.

  DR. ERHAN CANKAT 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Böyle durumlarda hiç riske girmeden ameliyat yapmak en iyisidir.Tabi ilk önce hastalığınızın derecesini öğrenmek ve iyi bir doktor bulmanız gerek.
+ Yorum Gönder